eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweSpotkanie wigilijne w kosztach firmy?

Spotkanie wigilijne w kosztach firmy?

2011-12-20 13:13

Spółka ma zamiar zorganizować z okazji świąt Bożego Narodzenia spotkanie wigilijne dla pracowników. W ramach spotkania przewidziane jest podsumowanie pracy firmy, poczęstunek zakupiony u firmy cateringowej i wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek z kapelą góralską. Mamy wątpliwość z jakich środków sfinansować imprezę. Czy pracownicy z tytułu udziału w imprezie uzyskają przychód?

Przeczytaj także: Wydatki na imprezy firmowe a koszty podatkowe

Z jakich środków sfinansujesz imprezę wigilijną?
Wydatki na zorganizowanie imprezy integracyjnej lub okolicznościowej zasadniczo powinny być finansowane ze środków obrotowych spółki. W organizowaniu tych imprez nie jest bowiem brane pod uwagę kryterium sytuacji rodzinnej, życiowej czy materialnej pracowników. Kierowanie powyższymi kryteriami jest istotne jeśli przyznane świadczenia mają być finansowane z zfśs.

Na gruncie prawa pracy nie ma jednolitego stanowiska w kwestii dopuszczalności organizowania imprez integracyjnych ze środków zfśs, w świetle wymogów stawianych przez ustawę o zfśs. Przeważa jednak pogląd, że ze środków funduszu można finansować tylko wydatki na działalność socjalną, uwzględniając przy tym przyznawanie świadczeń od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu. Zakwalifikowanie typowego spotkania integracyjnego do świadczonych w ramach działalności socjalnej z funduszu usług o charakterze wypoczynkowym, sportowo-rekreacyjnym czy nawet kulturalno-oświatowym może być trudne.

A zatem bezpieczniej dla spółki będzie, jeśli zorganizuje imprezę okolicznościową ze środków obrotowych spółki.

Warto jednak zaznaczyć, że w niektórych interpretacjach organy podatkowe zaakceptowały organizowanie imprezy okolicznościowej ze środków zfśs (np. pismo z 6 grudnia 2010 r., nr DD3/033/174/KDJ/10/PK-1143).

Czy wydatki na imprezę świąteczną można zaliczyć do kosztów spółki?
Wydatki poniesione na zorganizowanie imprezy integracyjnej bądź okolicznościowej są tzw. kosztami pracowniczymi, które można zasadniczo zaliczyć do kosztów podatkowych spółki. Istotne jest jednak aby przy organizowaniu takiej imprezy podkreślić charakter motywacyjny i integracyjny. Organizując imprezę dla pracowników spółka musi mieć na celu poprawę atmosfery pracy i zintegrowanie pracowników, a to może poprawić ich efektywność, a przez to wpłynąć na osiągnięcie przez spółkę większych przychodów. Wówczas będzie można wykazać związek poniesionego kosztu z przychodem.

W tym zakresie WSA w Warszawie w wyroku z 13 lutego 2007 r., zajął niekorzystne dla podatników stanowisko.

Stanowisko sądu nie wydaje się słuszne, bowiem również impreza wigilijna może zawierać w programie elementy motywujące pracowników. Fakt zorganizowania wigilii można połączyć z podsumowaniem rocznej pracy firmy i nagradzaniem wyróżniających się pracowników. Moim zdaniem wydatki na zorganizowanie wigilii dla pracowników są kosztem spółki. Warto jednak pamiętać o zgromadzeniu dowodów potwierdzających charakter motywacyjny tej imprezy np. program imprezy.

Czy udział w wigilii jest przychodem pracownika?
W przypadku imprezy okolicznościowej z okazji świąt, spółka nie doliczy do dochodów pracownika tego typu świadczeń, jeśli nie można jasno określić jakie świadczenie przypada na konkretnego pracownika, a także nie można stwierdzić według kryteriów obiektywnych, że ściśle określona osoba rzeczywiście otrzymała przysporzenie majątkowe w postaci nieodpłatnego świadczenia.

Organy podatkowe uznają, że już sam fakt możliwości uczestnictwa w imprezie okolicznościowej jest dla pracownika przychodem, a wysokość przychodu przypadającego na jednego pracownika można ustalić dzieląc koszt całościowy imprezy przez ilość pracowników.


Miesięcznik Koszty w Firmie. W jednej publikacji znajdziesz rozwiązania dotyczące rozliczania kosztów w firmie z punktu widzenia 3 dziedzin: podatków dochodowych, VAT, ustawy o rachunkowości.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: