Ubezpieczenia grupowe pracowników a podatek VAT
2011-12-16 12:14
Przeczytaj także: BHP w firmie a nieodpłatne świadczenia w VAT
Nieodpłatne świadczenie usługZgodnie ze znowelizowanym od 1 kwietnia 2011r. brzmieniem art. 8 ust. 2 VATU, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:
a) użycie towarów stanowiących część majątku przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza jego przedsiębiorstwa, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych towarów,
b) nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza przedsiębiorstwa podatnika.
Należy zauważyć, iż w zmodyfikowanym przepisie nie znajdziemy już sformułowania „ jeżeli nie są związane z prowadzonym przedsiębiorstwem”- odwołuje się on bowiem do kryterium celów innych niż działalność przedsiębiorstwa podatnika, co istotnie rozszerza zakres usług, które są obecnie traktowane jak usługi odpłatne w rozumieniu ustawy VAT.
Przeznaczenie na cele osobiste
W przypadku świadczenia usług na rzecz pracowników lub na cele osobiste bez znaczenia obecnie pozostaje prawo do odliczenia VAT. Za usługi odpłatne w rozumieniu ustawy będzie uznawane każde takie nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza przedsiębiorstwa podatnika, nawet jeżeli podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu tych usług. W konsekwencji każde nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, do celów innych niż działalność gospodarcza jest obecnie uznawane za czynność opodatkowaną podatkiem VAT. Jednocześnie, w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi.
Uwzględniając więc powyższe należy zauważyć, iż ubezpieczenie pracowników co do zasady stanowi świadczenie na ich cele osobiste - to pracownicy będą bowiem beneficjentami ewentualnych odszkodowań.
Czynność zwolniona
Rozliczając zakup ubezpieczenia na życie dla pracowników należy jednocześnie pamiętać o art. 43 ust. 1 pkt 37 VATU, w myśl którego zwalnia się od podatku usługi ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne i usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, a także usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek, z wyłączeniem zbywania praw nabytych w związku z wykonywaniem umów ubezpieczenia i umów reasekuracji.
Powyższe w praktyce oznacza, że w przypadku, gdy to pracodawca ponosi koszty składek, powinien co do zasady wykazywać wartość składek w fakturze wewnętrznej ze stawką ZW (zwolnienie przedmiotowe).