Nieruchomości: hala produkcyjna w podatkach
2011-12-16 12:12
Przeczytaj także: Budynek na cudzym gruncie jako inwestycja w obcym środku trwałym?
Odliczysz VATRozważając problem inwestycji polegającej na wybudowaniu hali produkcyjnej w celu prowadzenia na jej powierzchni działalności gospodarczej w ujęciu VAT kluczowe znaczenie ma prawo do odliczenia podatku naliczonego. W zakresie w jakim przedsiębiorca wykorzystuje nabywane towary i usługi do wykonywania czynności opodatkowanych może odliczyć VAT. Oznacza, to że w towary (usługi), które są nabywane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej dają prawo do odliczenia. Nakłady inwestycyjne mogą być w różnym stopniu związane są z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu VAT. Przykładowo w sytuacji, gdy firma posiada dział produkcyjny, w którym cała produkcja jest przedmiotem opodatkowanej dostawy, wówczas wszystkie zakupy związane z tą działalnością dadzą prawo do odliczenia. Jeśli jednak taka hala służy także produkcji nieopodatkowanej, to zakupy służące czynnościom opodatkowanym i wynikający z nich podatek naliczony powinny być wyodrębnione. Nie zawsze jest to jednak możliwe. W takim przypadku podatek podlegający odliczeniu oblicza się według udziału procentowego, w jakim dana nieruchomość wykorzystywana jest do sprzedaży opodatkowanej i czynności niepodlegających opodatkowaniu.
Masz fakturę – możesz odliczyć
Odliczenia zasadniczo należy dokonać w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. W żadnym wypadku nie może nastąpić wcześniej. Jednak w przypadku gdy nie dokonamy obniżenia kwoty podatku należnego w tym terminie, możemy to zrobić w deklaracji za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Po upływie tego terminu odliczenia podatku naliczonego dokonać można tylko poprzez korektę deklaracji. Korektę należy złożyć za okres, w którym przedsiębiorca nabył prawo od odliczenia podatku naliczonego, czyli otrzymał fakturę. Na dokonanie tej korekty jest aż pięć lat licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do odliczenia.
Wstrzymaj się z wykończeniem
Rozpatrując obowiązki ciążące na podatniku nie wolno pominąć kwestii związanych z podatkiem od nieruchomości. Konieczność zapłaty tego podatku powstanie począwszy od 1 stycznia następującego po roku, w którym budowa hali została zakończona albo w którym rozpoczęto jej użytkowanie przed ostatecznym wykończeniem. Jeśli więc wykończenie hali przypada na koniec roku a masz taką możliwość wstrzymaj się z ukończeniem budowy lub używaniem hali do początku następnego roku. Przesunięcie zakończenia budowy na styczeń kolejnego roku spowoduje, że podatek faktycznie trzeba będzie zapłacić dopiero za rok.
Chyba, że chcesz szybciej rozpocząć amortyzację
Przesunięcie w czasie rozpoczęcia używania dobrze jest rozpatrzeć mając na uwadze przepisy o podatku dochodowym. Chociaż taki zabieg pozwoli oszczędzić na podatku od nieruchomości, to jednak trzeba się liczyć z opóźnieniem rozpoczęcia amortyzacji. Konsekwencje po stronie kosztowej wiązać się będą z momentem oddania do używania. Wybudowana hala dopiero wtedy staje się środkiem trwałym. Do kosztów bezpośrednio związanych z budową, które wliczamy do wartość środka trwałego zaliczymy m. in. koszty przygotowania terenu pod budowę, wznoszenia budynku, nadzoru autorskiego, generalnego wykonawcy i inwestorskiego. Amortyzację (liniową, ze stawką 2,5%) rozpoczniemy od następnego miesiąca po wpisaniu hali do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Oznacza to, że na następny rok podatkowy przesunięte zostanie rozpoczęcie amortyzacji hali i związane z nią odpisy stanowiące koszt podatkowy.
Elżbieta Węcławik, Dorota Kępka
oprac. : eGospodarka.pl