eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweJak rozliczyć bony dla pracowników z ZFŚS?

Jak rozliczyć bony dla pracowników z ZFŚS?

2011-12-17 08:00

Wydatki socjalne dokonywane w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych powinny być określone w regulaminie ZFŚS. Jeżeli regulamin przewiduje możliwość przeznaczenia środków na świadczenia świąteczne dla pracowników, pracodawca może kierować te środki do pracowników w różnych formach, w tym także i w formie bonów towarowych.

Przeczytaj także: Podatki: lepsza karta przedpłacona niż bon towarowy

Świadczenia socjalne z ZFŚS, jako świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, są zwolnione z oskładkowania, niezależnie od kwoty czy też wartości, a także formy ich przekazywania pracownikom (§ 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia składkowego).

Inaczej jest w przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych. Tu zasadą jest zwolnienie z opodatkowania wartości rzeczowych świadczeń z ZFŚS oraz otrzymanych przez pracownika świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków ZFŚS lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł – przy czym rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi (por. art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy podatkowej).

Wyłączenie bonów towarowych jest niemal całkowite – świadczenie takie jest opodatkowane niezależnie od tego, „na kogo” zostało wypłacone czy wydane. Jedynym wyjątkiem jest wydawanie przez pracodawcę ze środków ZFŚS bonów towarowych dla emerytowanych pracowników. W świetle obowiązujących przepisów otrzymane przez emerytowanych pracowników świadczenia w postaci bonów towarowych korzystają ze zwolnienia przedmiotowego od podatku dochodowego od osób fizycznych, jeśli nie przekraczają kwoty 2.280 zł (por. pismo Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z 29 stycznia 2007 r., nr II US.I/415-12/07).

W sytuacji wydawania przez pracodawcę świątecznych bonów towarowych „na dzieci” kwoty będące wartością tych bonów podlegają także zwolnieniu z oskładkowania na rzecz ZUS (jako świadczenia socjalne), ale stanowią zarazem przychód opodatkowany. Obowiązują tu bowiem identyczne zasady jak w przypadku bonów wydawanych tylko dla pracowników, a przepisy nie rozróżniają zasadniczo świadczeń socjalnych dla dzieci i dla dorosłych poza dofinansowaniem wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18 (por. art. 21 ust. 1 pkt 67 i pkt 78 updof).

Podstawa prawna:
  • Art. 8 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.
  • Art. 12 ust. 1 oraz art. 21 ust. 1 pkt 67 updof.
  • § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia składkowego.
  • Art. 4 pkt 9, art. 6 ust. 1 pkt 1 oraz art. 18 ust. 1 ustawy systemowej.
  • Art. 81 ust. 1 ustawy zdrowotnej.


Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: