eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowePrzewóz osób taksówką: ryczałt w VAT

Przewóz osób taksówką: ryczałt w VAT

2011-12-14 13:27

Podatnicy trudniący się przewozem osób za pomocą taksówek osobowych co do zasady powinni płacić z tego tytułu podatek VAT wg stawki 8%. Ustawodawca przewidział dla nich jednak pewną preferencję w postaci opodatkowania ryczałtem. Wiąże się to jednak z zakazem odliczania podatku naliczonego.

Przeczytaj także: Taksówki: kiedy wybrać ryczałt w VAT?

Usługi taksówek osobowych znalazły się w pozycji 156 załącznika nr 3 do ustawy o VAT zawierającego wykaz towarów i usług opodatkowanych obecnie stawką podatku w wysokości 8%. Stawka ta ma zastosowanie w przypadku wybrania opodatkowania tego typu usług na zasadach ogólnych.


W art. 114 ustawy o VAT ustawodawca przewidział jednak w tym zakresie pewną preferencję. Otóż podatnik świadczący usługi taksówek osobowych, z wyłączeniem wynajmu samochodów osobowych z kierowcą, może wybrać opodatkowanie tych usług w formie ryczałtu według stawki podatku, która obecnie wynosi 4%.

Treść przytoczonego przepisu wskazuje, że skorzystanie z ryczałtu ma pewne ograniczenia podmiotowo-przedmiotowe. Z jednej bowiem strony dotyczy określonej grupy podatników (czyli świadczących usługi taksówkowe), z drugiej zaś rodzaju wykonywanych przez nich czynności. Jeżeli bowiem obok usług taksówek osobowych świadczą oni także inne, np. wynajem samochodów osobowych z kierowcą, ryczałt ma zastosowanie tylko i wyłącznie do usług taksówkowych. W pozostałej części wykonywane czynności podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Aby skorzystanie z powyższego przywileju było możliwe, podatnik jest zobowiązany do pisemnego zawiadomienia o tym naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, w którym zamierza on stosować ryczałt.

Do terminu tego mają zastosowanie przepisy ordynacji podatkowej określające sposób liczenia zachowania terminu. Chodzi tutaj m.in. o art. 12 §5 Op, który mówi, że jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy. Drugim istotnym przepisem jest art. 12 §6 Op mówiący o tym, kiedy termin uznaje się za zachowany (np. w przypadku wysłania zawiadomienia pocztą).

Należy przy tym pamiętać, że termin ten ma charakter terminu prawa materialnego i nie jest możliwe jego przywrócenie.

Warto także wiedzieć, że zawiadomienie takie nie podlega weryfikacji przez naczelnika urzędu skarbowego. Ten tylko przyjmuje do wiadomości to, że podatnik postanowił opodatkować usługi taksówek osobowych w formie ryczałtu. Nie jest tutaj natomiast wymagana jego zgoda.

Podjęta decyzja o opodatkowaniu świadczonych usług taksówek osobowych ryczałtem wiąże podatnika na okres co najmniej 12 miesięcy. W przypadku rezygnacji z opodatkowania ryczałtem, trzeba o tym powiadomić naczelnika urzędu skarbowego w formie pisemnej przed końcem miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego podatnik nie chce rozliczać się w formie ryczałtu (tu także mają zastosowanie przepisy Ordynacji podatkowej wskazane wyżej). Może tutaj powstać pewna wątpliwość, który to powinien być urząd skarbowy, jeżeli w trakcie opodatkowania właściwość urzędu uległa zmianie (np. podatnik przeprowadził się do innej miejscowości i obecnie podlega pod jurysdykcję innego urzędu)?. Zdaniem autora winien to być ten organ podatkowy, który jest dla podatnika właściwy w chwili składania zawiadomienia o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem.

Opodatkowanie ryczałtem usług taksówkowych ma jeden podstawowy minus. Otóż zgodnie z art. 114 ust. 2 ustawy o VAT nie stosuje się tutaj art. 86, a co za tym idzie, podatnik nie ma prawa do odliczania podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakupy związane z tymi usługami. Warto jednak pamiętać, że zdecydowana część kosztów ponoszonych przez taksówkarzy to zakup paliwa, zaś podatek VAT zawarty w cenie paliwa nabywanego do napędu samochodów osobowych i tak nie podlega odliczeniu z mocy ustawy.

W okresie, kiedy to podatnik wybrał opodatkowanie ryczałtem usług taksówkowych, jest on obowiązany do składania miesięcznych skróconych deklaracji na potrzeby podatku VAT (oznaczonych jako VAT-12) w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym miesiącu.

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: