eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweOrganizacja targów: wynajem powierzchni a import usług

Organizacja targów: wynajem powierzchni a import usług

2011-12-12 13:04

Co dwa lata są organizowane międzynarodowe targi narzędziowe, które w tym roku odbędą się we wrześniu w Niemczech. Nasza spółka bierze udział w targach i w maju przez organizatora w Niemczech została wystawiona na naszą firmę faktura za wynajem powierzchni wystawienniczej. Warunkiem uczestnictwa jest wpłacenie opłaty za najem powierzchni do końca czerwca. Spółka taką wpłatę dokonała w czerwcu. Czy należy traktować tę fakturę jako usługę związaną wyłącznie z nieruchomością i jest ona dla nas neutralna pod względem VAT? Czy też jest to import usług związany z targami? Zaznaczam, że za doprowadzenie mediów, Internetu mamy wystawiane oddzielne faktury. I zapewne te faktury będziemy traktować jako import usług i naliczymy w kraju VAT.

Przeczytaj także: Organizacja targów: miejsce świadczenia usług

Odpowiedź eksperta: Moim zdaniem zakup powyższej usługi stanowi dla spółki import usług.

Importem usług ustawodawca nazywa sytuację, w której dochodzi do świadczenia usług, z tytułu których podatnikiem jest usługobiorca (art. 2 pkt 9 ustawy o VAT), a więc gdy polski podatnik (osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej) nabywa usługi od podatnika nie posiadającego siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium Polski (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT).

Aby wystąpił import usług, miejsce świadczenia nabywanej przez polskiego podatnika od podatnika zagranicznego usługi musi znajdować się na terytorium Polski (tylko bowiem wówczas dochodzi do świadczenia podlegającej opodatkowaniu w Polsce usługi - zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

Mając to na uwadze wyjaśnić pragnę, że do końca 2010 r. miejscem świadczenia usług targowych oraz usług pomocniczych do tych usług było bezwzględnie miejsce, gdzie usługi te były faktycznie świadczone (art. 2 ustawy z 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, Dz.U. nr 195, poz. 1504). Od 1 stycznia 2011 r. zasada ta obowiązuje tylko w przypadku świadczenia usług targowych oraz usług pomocniczych do tych usług na rzecz podmiotów nie będących podatnikami (zob. art. 28g ust. 2 ustawy o VAT).

W konsekwencji miejsce świadczenia usług targowych oraz usług pomocniczych do tych usług na rzecz podatników ustala się na zasadach ogólnych określonych przepisami art. 28b ustawy o VAT, co potwierdzają organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 30 marca 2011 r. - sygn. IPPP3/443-1264/10-4/LK czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 18 maja 2011 r. - sygn. IBPP3/443-362/11/AB).

Dotyczy to również przedstawionej sytuacji, a więc miejsce świadczenia nabywanej przez spółkę usługi znajduje się na terytorium Polski (na podstawie art. 28b ust. 1 ustawy o VAT; zakładam, że nie ma miejsca żaden z przepisów art. 28b ust. 2-4 ustawy o VAT). W szczególności z racji tego, że otrzymana faktura dokumentuje "wynajem powierzchni wystawienniczej" oraz że odrębnie nabywać będą Państwo usługi doprowadzenia mediów czy Internetu nie można według mnie wnosić, że nabyta przez Państwa usługa jest usługą związaną z nieruchomościami (zob. art. 28e ustawy o VAT).

Należy bowiem zauważyć, że usługi organizatorów targów na rzecz wystawczych - nawet jeżeli nazwane są wynajem powierzchni wystawienniczej - praktycznie zawsze mają charakter usług kompleksowych. Oprócz samego wynajęcia powierzchni wystawienniczej organizator targów ma szereg obowiązków (np. promocja targów, zapewnienie odpowiedniej infrastruktury dla odwiedzających itp.), które w istocie stanowią element "usług wynajmu powierzchni wystawienniczej". Wyłącza to zasadność traktowania takich usług jako usług związanych z nieruchomościami.

A zatem uważam, że w przedstawionej sytuacji wystąpi w spółce import usługi targowej, gdyż miejsce świadczenia nabytej usługi znajduje się na terytorium Polski (na podstawie art. 28b ust. 1 ustawy o VAT) i jest ona świadczona przez podatnika nie posiadającego siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium Polski. Obowiązek podatkowy z tego tytułu powstał jednak nie na wskutek otrzymania faktury od niemieckiego organizatora targów, ale na skutek opłacenia uczestnictwa w targach (art. 19 ust. 19b w zw. z art. 19 ust. 19a w zw. z art. 19 ust. 11 ustawy o VAT).

Podstawa prawna:
  • art. 2 pkt 9, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 19 ust. 19b w zw. z art. 19 ust. 19a w zw. z art. 19 ust. 11, art. 28b, art. 28e oraz art. 28g ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054);
  • art. 2 ustawy z 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 195, poz. 1504).


W czasopiśmie „Serwis Podatkowy VAT” omawiamy planowane zmiany w VAT oraz ich konsekwencje dla Twojej firmy, podajemy również rozwiązania konkretnych problemów polskich księgowych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: