eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaPreferencyjny wykup mieszkania zakładowego

Preferencyjny wykup mieszkania zakładowego

2011-12-09 05:20

Zakup lokalu zakładowego przez pracownika z bonifikatą w wysokości 80% nie skutkuje powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 28.11.2011 r. nr IPPB4/415-679/11-4/JK2.

Przeczytaj także: Śmierć pracownika: podatek od zapomogi z zakładu pracy?

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawczyni pracuje w spółdzielni mieszkaniowej jako gospodarz domu. Obecnie stara się o wykupienie mieszkania z obniżką wartości po wycenie rzeczoznawcy o 80%. Do tej pory mieszkanie to jest używane na podstawie umowy najmu zawartej w związku z umową o pracę na stanowisku gospodarza domu. Obniżka ceny zostanie udzielona na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia Członków Spółdzielni. Powstała wątpliwość, czy po stronie wnioskodawczyni z tego tytułu powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Natomiast art. 11 ust. 1 ww. ustawy, stanowi, że przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Dla celów podatkowych przyjmuje się, że nieodpłatne świadczenie obejmuje każde działanie lub zaniechanie na rzecz innej osoby oraz wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne, to jest nie związane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku innej osobie, mające konkretny wymiar finansowy. Natomiast stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 93 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu zakupu zakładowych budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych przez dotychczasowych najemców – w wysokości odpowiadającej różnicy między ceną rynkową tych budynków lub lokali a ceną zakupu.

Z przytoczonego przepisu wynika, iż prawo do zwolnienia w nim zawarte przysługuje w sytuacji, gdy przedmiotem zbycia jest zakładowy (tj. stanowiący własność pracodawcy lub byłego pracodawcy) budynek mieszkalny lub lokal mieszkalny, a jego nabywca posiada do tego budynku lub lokalu tytuł prawny – umowę najmu. (…)

Biorąc powyższe pod uwagę, Wnioskodawczyni spełnia warunki określone w treści art. 21 ust. 1 pkt 93 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. nabyła lokal zakładowy będąc jego najemcą.

Reasumując, należy więc stwierdzić, iż w przypadku zakupu lokalu zakładowego przez Wnioskodawczynię nie powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego od 80% bonifikaty udzielonej przez Spółdzielnię.)(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: