eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweWybór metody rozliczania różnic kursowych

Wybór metody rozliczania różnic kursowych

2011-12-07 12:46

W polityce rachunkowości naszej spółki z o.o. nie określono, czy różnice kursowe będą rozliczane metodą rachunkową, czy podatkową. W związku z tym, czy różnice kursowe powinny pomniejszyć przychód ze sprzedaży, czy też zaliczać je do przychodów (kosztów) finansowych? Który sposób ustalania różnic kursowych jest lepszy?

Przeczytaj także: Spadek kursu walut a przychód podatkowy firmy

Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych ustalają różnice kursowe według zasad określonych w art. 15a ustawy o PDOP lub przepisów o rachunkowości.

Podatnicy mogą rozliczać różnice kursowe według przepisów ustawy o rachunkowości, pod warunkiem, że w okresie stosowania takiej metody (okres ten nie może być krótszy niż 3 lata podatkowe) sporządzane przez nich sprawozdania finansowe będą badane przez podmioty uprawnione do ich badania (biegłego rewidenta), nawet jeżeli obowiązek taki nie będzie wynikał z art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości.

Zasady stosowania tej metody są szczegółowo opisane w art. 9b ustawy o PDOP i art. 14b ustawy o PDOF. Określono w nich m.in., że podatnicy chcący rozpocząć stosowanie takiej metody mają obowiązek w terminie do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej metody. W przypadku podmiotów rozpoczynających działalność, na dochowanie obowiązku zgłoszenia podatnicy mają 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności.

Tak więc w trakcie roku nie można dokonać wyboru metody rozliczania różnic kursowych, z wyjątkiem podmiotów rozpoczynających działalność. Natomiast skoro w polityce rachunkowości nie określono szczególnych zasad rozliczania różnic kursowych, to znaczy, że jednostka dla celów bilansowych stosuje zasady bilansowe i podatkowe dla celów podatkowych.

Ustawy o podatku dochodowym jednoznacznie stanowią, że różnice kursowe dodatnie zwiększają odpowiednio przychody, a ujemne - koszty. Z kolei według ustawy o rachunkowości ujmowane są one w koszty finansowe (ujemne) i przychody finansowe (dodatnie).

Stosowanie metody rachunkowej, choć jak się wydaje może oszczędzić pracy księgowym, to ze względów finansowych (obowiązek corocznego badania sprawozdania finansowego), szczególnie w małych podmiotach, może okazać się zbyt kosztowne.

Warto wspomnieć, że sposób ustalania i rozliczania różnic kursowych, z wyłączeniem wyceny dokonywanej na dzień bilansowy, pozostaje taki sam zarówno dla celów podatkowych i bilansowych. Zasady określone w art. 15a ustawy o PDOP umożliwiają bowiem w większości przypadków rozliczanie różnic kursowych na zasadach zbieżnych ze stosowanymi dla celów rachunkowych. Również wprowadzane od 1 stycznia 2012 r. zmiany w przepisach o podatku dochodowym, w zakresie wyceny operacji gospodarczych wyrażonych w walutach obcych, mają na celu zlikwidowanie ewentualnych różnic w ujęciu rachunkowym i podatkowym.

Mając powyższe na względzie, jednostka, znając zakres swojej działalności, ilość operacji z kontrahentami, sposoby regulowania należności i zobowiązań, sama musi podjąć decyzję co do wyboru sposobu rozliczania różnic kursowych.


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: