eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowePłynność finansowa a optymalizacja podatkowa

Płynność finansowa a optymalizacja podatkowa

2011-12-03 07:08

Przeczytaj także: Napaść na podatnika nie zwalnia go z zapłaty podatku


Za odroczenie terminu zapłaty podatku lub rozłożenie go na raty podatnik musi uiścić tzw. opłatę prolongacyjną. Stanowi ona 50% stawki odsetek za zwłokę, obowiązującej w dniu wydania decyzji o odroczeniu (obecnie jest to 14%). Oznacza to, że w zamian za rozłożenie płatności na raty zapłaci o połowę mniej, niż gdyby po prostu nie uregulował zobowiązania wobec fiskusa w terminie.

Opłaty prolongacyjnej nie ustala się, gdy przyczyną wydania decyzji o odroczeniu zapłaty podatku (lub rozłożenia go na raty) była klęska żywiołowa lub wypadek losowy. Jeśli odroczenie zapłaty jest związane z postępowaniem układowym, organ podatkowy może z niej zrezygnować. Podstawową korzyścią dla podatnika, który skorzysta z jednej z tych ulg jest brak zaległości podatkowych. Przedsiębiorca może więc otrzymać zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami, co pozwoli mu zarówno ubiegać się o kredyt, jak też startować w przetargach. Ponadto niektóre ulgi lub zwolnienia podatkowe przewidziane uwarunkowane są między innymi brakiem zaległości podatkowych (np. tzw. kredyt podatkowy w pit).

Rada piąta: masz zaległość, spróbuj odroczyć płatność
Nie zawsze jednak uda się uniknąć powstania zaległości podatkowej. Sytuacja taka jest trudniejsza jednak warto i w tym przypadku podejmować działania, które mogą pomóc szybciej odzyskać płynność podatkową i wyjść z długów.

Zaległością podatkową jest podatek niezapłacony w terminie płatności. Za zaległość podatkową uważa się także niezapłaconą w terminie płatności zaliczkę na podatek lub ratę.

Przepisy Ordynacji podatkowej przewidują możliwość odroczenia lub rozłożenia na raty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę a także jej umorzenia w całości lub w części. W tym przypadku również decyzja jest uznaniowa. W praktyce podatnicy mogą liczyć na rozłożenie zaległości na raty, czy odroczenie terminu płatności, organy podatkowe wyjątkowo niechętnie podchodzą jednak do tematu umorzenia zaległości podatkowej. Decyzje takie zapadają rzadko i w wyjątkowych przypadkach, jak np. klęska żywiołowa. Jeśli przedsiębiorcy uda się skorzystać z jednej z tych ulg będzie mógł spać spokojnie, nie obawiając się wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Jeśli zaległość podatkowa powstała np. w wyniku błędu rachunkowego, ale przedsiębiorca złoży korektę deklaracji wraz z uzasadnieniem, a także zapłaci zaległości w ciągu 7 dni od złożenia korekty, to urząd skarbowy obniży odsetki za zwłokę (do 75% obowiązującej stawki).

Problem Możliwe rozwiązanie Warunki
Przewidywane opóźnienie w otrzymaniu zapłaty Przesunięcie płatności o jeden okres rozliczeniowy, np. wykonanie usługi/dokonanie dostawy towarów lub wystawienie faktury VAT pierwszego dnia następnego miesiąca Transakcje realizowane na przełomie okresów rozliczeniowych i dobra współpraca między kontrahentami
Dłuższy okres przepływu finansowego w firmie Rozliczenia kwartalne w podatku dochodowym podatnicy Mali podatnicy i podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej
Rozlicznie metodą kasową VAT Mali podatnicy
Brak środków na zapłatę podatku Odroczenie terminu płatności lub rozłożenie podatku na raty 1. Złożenie stosownego wniosku do naczelnika urzędu skarbowego
2. Wystąpienie ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego
3. Uiszczenie opłaty prolongacyjnej
4. Ulga musi mieścić się w ramach wyznaczonych przepisami o pomocy publicznej
Powstanie zaległości podatkowej Odroczenie lub rozłożenie na raty zapłaty zaległości podatkowej 1. Złożenie wniosku do naczelnika urzędu skarbowego
2. Wystąpienie ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego
3. Uiszczenie opłaty prolongacyjnej
4. Ulga musi mieścić się w ramach wyznaczonych przepisami o pomocy publicznej (dot. podatników prowadzących działalność gospodarczą)
Umorzenie w całości lub w części zaległości podatkowej 1. Złożenie wniosku do naczelnika urzędu skarbowego
2. Wystąpienie ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego
3. Ulga musi mieścić się w ramach wyznaczonych przepisami o pomocy publicznej (dot. podatników prowadzących działalność gospodarczą)
Obniżenie odsetek od zaległości do 75% 1. Złożenie korekty deklaracji przez podatnika wraz z uzasadnieniem
2. Wpłata zaległości w terminie 7 dni


Katarzyna Rola-Stężycka, kierownik zespołu analiz podatkowych Tax Care

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: