Zwrot kosztów kształcenia: korekta przychodu
2011-12-02 04:51
Przeczytaj także: Przychód z dzierżawy nieruchomości tylko raz w roku?
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Spółka w latach 2006-2009 pokrywała koszty kształcenia swojego pracownika, które jednocześnie były zaliczane do kosztów uzyskania przychodu. W roku 2010 pracownik wypowiedział umowę o pracę, w związku z czym musiał zwrócić część poniesionych kosztów. Spółka dokonała ich potrącenia w wysokości 10 922,96 zł w trzech ratach w roku 2010. Cała wartość tego zwrotu została zaliczona do przychodów podatkowych w momencie ich potrącenia. Pracownik wniósł jednak sprawę do sądu podważając sposób wyliczenia kwoty zwrotu. Sąd w 2011 r. nakazał spółce zwrócić nienależnie potrąconą kwotę w wysokości 3 638,12 zł. Zwrotu dokonano 20 czerwca 2011 r. Zadano pytanie, czy i kiedy zmniejszyć przychód spółki z tytułu dokonanego zwrotu? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Stosownie do przepisu art. 12 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności: otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.(…)
Mając na uwadze powyższe, zauważyć należy, iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie określają zasad dokonywania korekt przychodów. Brak jest również uregulowań dotyczących momentu powiększenia (zmniejszenia) przychodów, tj. czy przychód powiększa się (pomniejsza) w dacie korekty, czy też w dacie powstania przychodu należnego.
Wobec powyższego, należy posłużyć się literalną wykładnią wyżej powołanych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która prowadzi do wniosku, że do przychodów podatkowych zalicza się tylko takie przychody, które w danym momencie są należne podatnikowi, czyli są wymagalne, niewątpliwe i bezwarunkowe, choć nie ma znaczenia czy już je faktycznie uzyskał.
Uwzględniając powołane regulacje prawne stwierdzić należy, iż w przedstawionym stanie faktycznym zasadnym będzie zmniejszenie przychodów do opodatkowania. Fakt skorygowania wartości przychodu nie zmienia daty jego powstania.
Reasumując, dokonany w 2011 r. zwrot nienależnie potrąconego pracownikowi wynagrodzenia za pracę stanowi zmniejszenie przychodów do opodatkowania za 2010 r., zatem korekta przychodu winna odnosić skutek w okresie, w którym przychód ten został uprzednio zarachowany.(…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów