Papiery wartościowe: wniesienie a przychód podatkowy
2011-11-30 05:29
Przeczytaj także: Aport udziałów do spółki europejskiej a podatek
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Wnioskodawca posiada udziały i akcje w spółkach kapitałowych oraz certyfikaty inwestycyjne emitowane przez fundusze inwestycyjne. Chciałby je wnieść jako wkład do spółki osobowej. Ma jednak wątpliwości czy działanie takie nie spowoduje po jego stronie powstania przychodu w podatku dochodowym? W przedmiotowej sprawie, biorąc pod uwagę rozstrzygnięcie zawarte w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 8 września 2010 r. sygn. akt I SA/Wr 668/10, organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z zasadą powszechnego opodatkowania, wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).
Z kolei za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się, w myśl art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny (pkt 9), a także należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych (pkt 6 lit. a).
Rozstrzygając istotę przedmiotowej sprawy należy przeanalizować relacje między art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a), a normą prawną z art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy.
Art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy dotyczy takiej sytuacji, gdy przysporzenie majątkowe podatnika (przychód) następuje w wyniku zbycia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną. To przysporzenie (przychód) jest więc, po obniżeniu o koszty (dochód), podstawą opodatkowania. Natomiast art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy dotyczy takiej sytuacji, gdy przysporzenie w majątku podatnika powstaje w zamian za zaoferowanie przez niego aportu do spółki mającej osobowość prawną. Oznacza to, że aby wniesienie takiego aportu generowało podlegający opodatkowaniu dochód (przychód po pomniejszeniu go o koszty) konieczne jest, aby aport był wniesiony do spółki kapitałowej, a nie osobowej. Tak więc a contrario w razie wniesienia aportu do spółki osobowej w zamian za udziały w takiej spółce, nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu.
Zdaniem tut. Organu zgodzić się należy z opinią Sądu wyrażoną w wyroku, iż uznanie, że wniesienie aportu do spółki osobowej stanowi zbycie udziału, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) prowadziłoby do wniosku, że zbędne jest ustanowienie odrębnego przepisu kreującego przychód powstały w wyniku wniesienia aportu, a zawarty w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponieważ zakres powołanych jednostek redakcyjnych jest różny, zanegować należy pogląd, iż art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych swoim zakresem obejmuje sytuację wniesienia wkładów w postaci papierów wartościowych czy udziałów w spółkach kapitałowych do spółki osobowej.
Wskazać też należy, iż wniesienie udziałów oraz akcji w spółkach kapitałowych, a także certyfikatów inwestycyjnych jako wkładu niepieniężnego do spółki osobowej nie pociąga za sobą otrzymania przez osobę dokonującą aportu odpłatności. Osoba wnosząca taki wkład wyzbywa się tych udziałów, akcji oraz certyfikatów ale nie otrzymuje za nie zapłaty, bowiem uzyskany w zamian za wkład udział w spółce osobowej posiada wartość niematerialną.
Dokonujący aportu „przekształca” jedynie wyżej wskazane składniki aportu na wkład, którym uczestniczy w spółce osobowej. Wartość wnoszonych udziałów oraz akcji w spółkach kapitałowych, a także certyfikatów inwestycyjnych staje się wartością wkładu w spółce osobowej, według którego wspólnik uczestniczy między innymi w zyskach i stratach tej spółki.
Brak odpłatności za wniesienie w formie aportu udziałów oraz akcji w spółkach kapitałowych, a także certyfikatów inwestycyjnych powoduje, iż czynność taka nie może być uznana jako odpłatne zbycie, mieszczące się w przepisie art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Reasumując, wniesienie w formie aportu wkładu niepieniężnego (udziałów oraz akcji w spółkach kapitałowych, a także certyfikatów inwestycyjnych) do spółki osobowej nie powoduje po stronie Wnioskodawcy powstania przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych.(…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów