eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweKarta podatkowa 2012: stawki w górę

Karta podatkowa 2012: stawki w górę

2011-11-28 12:53

Znamy już stawki karty podatkowej, które będą obowiązywać w roku 2012. Podobnie jak wcześniej, tak i teraz stawki te pójdą w górę. Poza nowymi stawkami karty w przepisach regulujących jej stosowanie nic się raczej nie zmieni.

Przeczytaj także: Karta podatkowa w 2013 r.: stawki wyższe o 4%?

Karta podatkowa to bardzo wygodna, z punktu widzenia prowadzenia obowiązkowych dokumentacji, forma opodatkowania. Podatnik nie musi się tutaj martwić o to, czy osiągnięty przez niego przychód/dochód spowoduje konieczność zapłaty nieoczekiwanie wysokiego podatku, czy też o prowadzenie urządzeń księgowych niezbędnych dla celów podatkowych.

Kartowicze są bowiem co do zasady zwolnieni niemalże ze wszystkich obowiązków w zakresie prowadzenia ksiąg i dokumentacji podatkowej, zaś kwotę miesięcznego podatku ustala za nich naczelnik urzędu skarbowego i jest ona stała bez względu na to, jaki faktycznie uzyskano przychód.

Jak bowiem wskazuje m.in. z art. 24 ust. 1 ustawy o ryczałcie ewidencjonowanymi, podatnicy prowadzący działalność opodatkowaną w formie karty podatkowej są zwolnieni od obowiązku prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Kwotę podatku wpłacają co miesiąc w wysokości określonej przez naczelnika urzędu skarbowego. Jego wysokość jest stała bez względu na to, jaki faktycznie kartowicz uzyskał przychód/dochód.

Należy przy tym pamiętać, że kartowicze są obowiązani wydawać na żądanie klienta rachunki i faktury stwierdzające sprzedaż wyrobu, towaru lub wykonanie usługi, oraz przechowywać w kolejności numerów kopie tych rachunków i faktur w okresie pięciu lat podatkowych, licząc od końca roku, w którym wystawiono rachunek lub fakturę.
Są oni także w większości przypadków zobowiązani do prowadzenia ewidencji zatrudnienia pracowników.

Niestety ta forma opodatkowania ma także swoje minusy. Pierwszy z nich, to że podatek ustalony w taki sposób trzeba płacić nawet wówczas, gdy nie uzyskano żadnych przychodów (za wyjątkiem zgłoszenia zawieszenia działalności gospodarczej oraz przerwy w prowadzeniu działalności w danym roku).

Innym są dosyć ostre kryteria, które trzeba spełnić, aby z tej formy opodatkowania skorzystać (np. niekorzystanie z pewnymi wyjątkami z pomocy firm zewnętrznych i osób trzecich, ograniczone możliwości w zakresie zatrudniania pracowników, możliwość opodatkowania tylko do niektórych rodzajów działalności).

Największą wadą tej formy opodatkowania jest zdaniem autora jednak to, co się dzieje, gdy podatnik nie zawiadomi na czas fiskusa o zmianach mających wpływ na podwyższenie podatku opłacanego w ramach karty podatkowej czy też powodujących utratę prawa do tej formy opodatkowania, a o czym mówi art. 40 ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym

Otóż jeżeli podatnik:
  1. poda we wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej dane niezgodne ze stanem faktycznym, powodujące nieuzasadnione zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej bądź ustalenie wysokości podatku dochodowego w formie karty podatkowej w kwocie niższej od należnej, lub
  2. prowadzi nierzetelnie (niezgodnie ze stanem faktycznym) ewidencję zatrudnienia bądź, mimo obowiązku, nie prowadzi tej ewidencji, a stwierdzony stan zatrudnienia jest wyższy od zgłoszonego naczelnikowi urzędu skarbowego, lub
  3. nie zawiadomi naczelnika urzędu skarbowego w terminie, o którym mowa w art. 36 ust. 7, o zmianach powodujących utratę warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej albo mających wpływ na podwyższenie wysokości podatku dochodowego w formie karty podatkowej, bądź w zawiadomieniu poda dane w tym zakresie niezgodne ze stanem faktycznym, lub
  4. w rachunku lub fakturze stwierdzających sprzedaż wyrobu, towaru lub wykonanie usługi poda dane istotnie niezgodne ze stanem faktycznym
- naczelnik urzędu skarbowego stwierdza wygaśnięcie decyzji o opodatkowaniu w formie karty podatkowej, zaś podatnik jest obowiązany płacić podatek dochodowy na zasadach ogólnych przez cały rok podatkowy oraz założyć właściwe księgi na cele tego podatku (tj. podatkową księgę przychodów i rozchodów lub księgi rachunkowe).

Mimo powyższych niedogodności karta podatkowa cieszy się nadal sporą popularnością wśród przedsiębiorców. Obecnie czekają oni z niecierpliwością na jej stawki obowiązujące w roku 2012. Tymczasem 18 listopada w Monitorze Polskim opublikowano obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2011 r. w sprawie stawek karty podatkowej, kwoty, do której można wykonywać świadczenia przy prowadzeniu niektórych usług z wyjątkiem świadczeń dla ludności, oraz kwartalnych stawek ryczałtu od przychodów proboszczów i wikariuszy, obowiązujących w 2012 r. (MP Nr 102, poz. 1028).

W przyszłym roku kartowicze zapłacą o ok. 4% wyższy podatek, aniżeli ma to miejsce w roku 2011. Zmiany dotyczą także kwartalnych stawek ryczałtu od przychodów księży.

Warto wiedzieć
Wysokość karty podatkowej uzależniona jest przede wszystkim od liczby zatrudnionych pracowników, liczby mieszkańców miejscowości, w której podatnik prowadzi działalność oraz rodzaju oraz zakresu prowadzonej działalności. Określone kwotowo stawki karty podatkowej podlegają corocznie podwyższeniu w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszych trzech kwartałów roku poprzedzającego rok podatkowy w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego.
Z tej formy opodatkowania mogą skorzystać osoby fizyczne i spółki cywilne osób fizycznych.

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: