eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowePodatek u źródła: zależny agent to zakład

Podatek u źródła: zależny agent to zakład

2011-11-24 12:51

Podatek u źródła i ustalenie właściwego miejsca opodatkowania przychodów to jedno z podstawowych zagadnień dla przedsiębiorców nawiązujących kontakty z zagranicznymi podmiotami i podejmujących działalność na arenie międzynarodowej. Często dla ustalenia miejsca opodatkowania znaczenie ma, czy zysk można przypisać prowadzonemu zakładowi.

Przeczytaj także: Podatek u źródła: kopia certyfikatu rezydencji podatkowej w 2022 r.

Mimo, iż przepisy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawierają definicję „zakładu” w praktyce pojawia się wiele interpretacji, które mają wyjaśnić znaczenie tego pojęcia w odniesieniu do konkretnej sytuacji. Tym właśnie zagadnieniem zajął się także Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 11 lipca 2011r., IPPB5/423-426/11-6/PS. Uznał w niej, iż jeżeli osoba fizyczna działająca jako pełnomocnik firmy ma charakter tzw. zależnego przedstawiciela, to jego działalność winna być uznana za tworzącą zakład, co spowoduje konieczność opodatkowania w Polsce dochodów uzyskiwanych za pośrednictwem tego zakładu.

Stan faktyczny
Spółka z siedzibą w Szwajcarii, wskazując, iż jest od 1 kwietnia 2011r. zarejestrowana dla celów VAT w Polsce i posiada miejsce stałego prowadzenia działalności w Polsce dla potrzeb tego podatku wskazała jednocześnie, że nie posiada w naszym kraju zarządu, filii, ani biura. Spółka przywozi towar ze swojego magazynu w Szwajcarii do magazynu w Polsce, z którego prowadzona jest dystrybucja towarów, posiada w Polsce placówkę wyposażoną w zaplecze techniczne, komputer, telefon, internet i pracownika do obsługi logistycznej działalności, która odpowiedzialna jest m.in. za kontakty z lokalnymi firmami spedycyjnymi. Wskazała także, iż zawarła umowę z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług doradczych w zakresie prowadzenia działalności (prowadzenie działań marketingowych, sprzedaży produktów firmy, wyszukiwanie nowych klientów, opieka nad klientami itp.). Osoba ta posiada pełnomocnictwo do zawierania umów w imieniu spółki (jest uprawniona do podpisywania wszelkich dokumentów związanych z jej działalnością) i ma obowiązek działać zgodnie z instrukcjami podatnika.

Wątpliwość podatnika
Spółka nie miała pewności, czy posiadając w Polsce stałe miejsce prowadzenia działalności dla potrzeb podatku VAT będzie także zobowiązana do opodatkowania zysków osiąganych w Polsce podatkiem dochodowym od osób prawnych. W praktyce zatem, kluczową kwestią stało się ustalenie, czy można uznać, że spółka posiada w Polsce zakład w rozumieniu polsko- szwajcarskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Definicja ogólna…
Przypomnijmy, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 umowy określenie "zakład" oznacza stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność gospodarcza przedsiębiorstwa. Z kolei w myśl art. 5 ust. 2 i 3, określenie "zakładu" obejmuje w szczególności: miejsce zarządu, filię, biuro, fabrykę, warsztat i kopalnię, źródło ropy naftowej lub gazu ziemnego, kamieniołom albo inne miejsce wydobywania zasobów naturalnych, a także plac budowy lub prace budowlane albo instalacyjne, gdy trwają one dłużej niż dwanaście miesięcy.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: