Zwrot kosztów podróży a zwolnienie od podatku
2011-11-17 13:11
Przeczytaj także: Służbowe przejazdy taksówkami a podatek dochodowy
Co z tej interpretacji wynika dla pracodawcy?
Warto pamiętać, że pracodawca delegujący pracowników w podróż służbową może uznać, że pracownicy ci mają prawo do zwrotu pewnych udokumentowanych wydatków związanych z podróżą służbową odpowiednio do uzasadnionych potrzeb. Trzeba więc w takim przypadku odpowiednio uzasadnić poniesienie takich wydatków (np. konieczność przejazdu taksówką, wyższe koszty noclegu z uwagi na brak możliwości wyboru tańszej oferty hotelowej, dodatkowe opłaty za bagaż i inne dodatkowe koszty niezbędne dla odbycia podróży służbowej).
Jeśli jednak pracodawca sam pokryje wydatki związane z podróżą służbową, nie spowoduje to powstania przychodu po stronie pracownika.
Podstawa prawna:
- Art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a updof.
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości i warunków ustalania należności z tytułu podróży służbowych na terenie kraju i poza granicami kraju (Dz.U. nr 236, poz. 1990 i 1991 ze zm.); w tekście: rozporządzenie w sprawie podróży służbowych.
Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.
![Podróż służbowa w piątek i sobotę - jak rozliczyć? [© fotogestoeber - Fotolia.com] Podróż służbowa w piątek i sobotę - jak rozliczyć?](https://s3.egospodarka.pl/grafika/podroz-sluzbowa/Podroz-sluzbowa-w-piatek-i-sobote-jak-rozliczyc-5tvaz6.jpg)
1 2
oprac. : Sławomir Liżewski / Płace w firmie