Program sportowy dla pracowników a podatek
2011-11-02 13:07
Przeczytaj także: Dofinansowanie z ZFŚS a przychód pracownika
Pytanie: Pracodawca zorganizował dla swoich pracowników sfinansowany ze środków ZFŚS program sportowo-rekreacyjny. Pracownik zamierzający skorzystać z takiego świadczenia będzie miał taką możliwość po uprzednim zgłoszeniu tego pracodawcy i otrzymaniu imiennej karty. Sprawdźmy, czy tego rodzaju świadczenie będzie wolne od podatku.Odpowiedź: Tak, takie świadczenia będą korzystały ze zwolnienia od podatku z art. 21 ust. 1 pkt 67 updof.
Przypomnijmy, że zwolnieniem będzie objęta wartość świadczeń otrzymanych przez pracownika, jeśli zostaną spełnione następujące warunki:
- świadczenie musi zostać otrzymane przez pracownika,
- świadczenie jest w całości sfinansowane ze środków ZFŚS,
- świadczenie przekazane przez pracodawcę ma związek z finansowaniem działalności socjalnej,
- świadczenie ma charakter świadczenia rzeczowego lub pieniężnego, ale nie może mieć postaci bonu talonu lub innego znaku uprawniającego go do wymiany na towary lub usługi,
- suma wartości świadczeń otrzymanych od firmy przez pracownika w danym roku podatkowym a sfinansowanych ze środków ZFŚS nie przekracza kwoty 380 zł (art. 21 ust. 1 pkt 67 updof).
Organ podatkowy przyznał rację wnioskodawcy, który stwierdził, że omawiane świadczenie jest zwolnione od podatku ponieważ:
- karty są przekazywane tylko pracownikom,
- świadczenie w całości będzie sfinansowane z ZFŚS – żadna część nie zostanie sfinansowana ze środków obrotowych pracodawcy,
- karty mają związek z finansowaniem działalności socjalnej – w tym przypadku będzie to forma wypoczynku zaliczana do takiej działalności,
- karty przekazywane pracownikom mają charakter świadczenia rzeczowego.
Co wynika z tej interpretacji dla płatnika?
Finansowanie ze środków ZFŚS programów mających na celu zorganizowanie pracownikom różnych form wypoczynku może korzystać ze zwolnienia jako działalność socjalna na warunkach określonych w art. 21 ust. l 1 pkt 67 updof.
Podstawa prawna:
- Art. 21 ust. 1 pkt 67 updof.
Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.
oprac. : Sławomir Liżewski / Płace w firmie