Bony świąteczne a przychód firmy
2011-10-25 12:57
Przeczytaj także: Jak ustalić datę powstania przychodu w spółce z tytułu sprzedaży lokali?
Przykładowo, podmioty te powinny wiedzieć, który moment jest właściwy do rozpoznania przychodu z tytułu sprzedaży bonów. Tym zagadnieniem zajął się Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, w interpretacji indywidualnej z 13 września 2011 r., sygn. ILPB4/423-200/11-2/MC.Stan faktyczny
Wnioskodawca w ramach działalności emituje i sprzedaje podmiotom instytucjonalnym oraz klientom detalicznym bony towarowe, będące dokumentami na okaziciela o określonej wartości nominalnej, uprawniające do bezgotówkowego zakupu towarów w sklepach Spółki. Płatność za bony sprzedane klientom detalicznym następuje w chwili ich wydania, natomiast w przypadku sprzedaży korporacyjnej zgodnie z terminem płatności określonym w nocie obciążeniowej. Każdy bon posiada numer identyfikacyjny oraz termin ważności, po upływie którego bon nie może być realizowany. Bony nie podlegają także wymianie na gotówkę, a w przypadku gdy cena zakupu jest niższa od wartości nominalnej bonu, klient nie otrzymuje różnicy. Spółka sprzedając towary, za które następuje zapłata bonami, ewidencjonuje ją za pomocą kasy fiskalnej.
Pytanie do fiskusa
Spółka powzięła wątpliwość czy sprzedaż klientom bonów i otrzymanie za nie zapłaty powoduje powstanie obowiązku podatkowego w CIT. Zdaniem Wnioskodawcy, przychód podatkowy powinien zostać rozpoznany dopiero w momencie wydania (sprzedaży) towaru, za który następuje zapłata bonem. Natomiast otrzymaną zapłatę za bon należy traktować jako zaliczkę na poczet późniejszego wydania towaru.
Co mówią przepisy
Choć ustawa o CIT nie zawiera wprost definicji przychodu, wskazuje jednakże przykładowe sytuacje skutkujące jego powstaniem. Np., zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 CIT, za przychody należy co do zasady uznaje się m. in. otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Jednocześnie w myśl art. 12 ust. 3, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. W tej sytuacji za datę powstania przychodu, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c - 3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.
Jednocześnie, na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawodawca wyłączył z przychodów pobrane wpłaty lub zarachowane należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymane lub zwrócone pożyczki (kredyty), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Zaliczki mają być zatem co do zasady podatkowo neutralne.
Charakter bonu
W omawianym przypadku zasadny wydaje się argument, iż bon nie jest rzeczą, ani prawem majątkowym, nie mieści się także w kategorii pojęcia „usługa”. Jest on natomiast substytutem pieniądza i umożliwia jedynie dokonanie zapłaty za świadczenia zrealizowane w przyszłości, które w rozpatrywanej sytuacji będą polegały na wydaniu towarów w ramach działalności gospodarczej.
Co na to fiskus
Organ podatkowy podzielił stanowisko podatnika. Słusznie wskazał, iż wydanie (sprzedaż) bonów nie skutkuje powstaniem przychodu podatkowego. Potwierdził pogląd, iż bon nie jest ani rzeczą, ani prawem majątkowym, ani usługą. W efekcie, w przedmiotowym zdarzeniu przychód powstanie dopiero w momencie sprzedaży towarów, za które klient zapłaci bonami.
Z kolei, jeśli klient nie zrealizuje uprawnień wynikających z bonu towarowego, który miał z góry określony termin ważności, podatnik (jego wystawca) obowiązany będzie rozpoznać przychód podatkowy w wysokości niewykorzystanej przez klienta, na ostatni dzień okresu rozliczeniowego. Podstawę zaliczenia tej kwoty do przychodów stanowić będzie wówczas art. 12 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy.
W sytuacji zaś, gdy wartość zakupionych towarów będzie niższa od wartości nominalnej bonu, przychód podatkowy będzie stanowiła nadwyżka wartości bonu ponad wartością zakupionych towarów. Przychód rozpoznamy wówczas w momencie wymiany bonu na towar.
Zgodność organów podatkowych
W omawianej interpretacji organ podatkowy wyraził zatem pogląd, iż przychód podatkowy winien być rozpoznany w momencie wydania towaru. Nie może być powtórnie rozpoznany w momencie otrzymania zapłaty za zakup bonu przez jego nabywcę, gdyż otrzymaną zapłatę za bon należy traktować jako zaliczkę na poczet późniejszego wydania towaru.
Warto dodać, iż nie jest to jedyna interpretacja dotycząca omawianego tematu. W tym zakresie organy podatkowe prezentują dość jednolite stanowisko, potwierdzające powyższy pogląd. Za przykład można tu wskazać chociażby interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 17 marca 2010 r. (sygn. IPPB3/423-1000/09-2/KK) czy interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 8 lutego 2010 r. (sygn. IPPBI/2/423-1419/09/JS).