eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweWynajem pokoi gościnnych: forma opodatkowania

Wynajem pokoi gościnnych: forma opodatkowania

2011-10-03 13:25

Uzyskany przez rolników przychód z wynajmu części swojego domu letnikom, może korzystać ze zwolnienia w podatku dochodowym. Ustawodawca wymaga tutaj jednak spełnienia kilku przesłanek. Gdy nie będzie to możliwe, przychód taki trzeba opodatkować.

Przeczytaj także: Działalność agroturystyczna: zwolnienie z podatku

Art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi, że wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.

Przepis ten wskazuje kilka istotnych warunków, które trzeba spełnić łącznie, aby dane zwolnienie miało zastosowanie:
  1. pokoje gościnne muszą być wynajmowane w budynku mieszkalnym
  2. budynek taki musi być położony na terenie wiejskim
  3. budynek musi się znajdować w gospodarstwie rolnym
  4. liczba wynajmowanych pokoi (nie łóżek) nie może przekroczyć 5
  5. wynajmowane pokoje muszą służyć osobom przebywającym na wypoczynku

Niespełnienie chociażby jednego z wymienionych wyżej warunków skutkuje tym, że uzyskany z najmu przychód należy opodatkować. Będzie tak zatem przykładowo wtedy, gdy pokój zostanie wynajęty nie urlopowiczom, a np. robotnikom, którzy przyjechali do pracy lub też wynajęte zostaną pokoje w budynku znajdującym się na terenie wiejskim, gdy ten nie należy do gospodarstwa rolnego. Podobnie będzie, gdy rolnik wynajmie pokoje w należącym do niego budynku mieszkalnym, ale znajdującym się w mieście a nie na wsi, czy też gdy pokoje takie będą znajdowały się w budynku innym aniżeli mieszkalny (np. turystycznym) itd.

Jak łatwo zauważyć, o wyłączenie zwolnienia tutaj nietrudno. Jeżeli takowe zaistnieje, uzyskany z tego tytułu przychód będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W takim przypadku podatnik może jednak dokonać wyboru formy opodatkowania dla niego najkorzystniejszej. Te są cztery. Otóż możliwe jest ich opodatkowanie:
  • na zasadach ogólnych wg skali podatkowej (w takim przypadku podatnik winien zaprowadzić księgę przychodów i rozchodów, na podstawie której będzie ustalał dochód podlegający opodatkowaniu; warto tutaj pamiętać, że rolnik, którego łączyny przychód z działalności innej aniżeli rolnicza nie przekracza w ciągu roku 10 000 zł, prowadzi księgę podatkową według wzoru uproszczonego)
  • podatkiem liniowym wg stawki podatku. 19% (tutaj także dochód jest ustalany na podstawie zaprowadzonej księgi podatkowej)
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych; właściwą stawką podatku jest tutaj 17%
  • kartą podatkową (jej wysokość określa organ podatkowy)

To, która forma opodatkowania będzie najkorzystniejsza i możliwa do zastosowania, zależy od wielkości uzyskiwanych przychodów, ponoszonych kosztów, możliwości korzystania z ulg i odliczeń, czy też (w przypadku karty podatkowej) liczby wynajmowanych pokoi. Każdy przypadek trzeba tutaj rozpatrywać indywidualnie.

Podatnicy trudniący się wynajmem pokoi gościnnych, którzy nie mogą skorzystać ze wskazanego wyżej zwolnienia, z wyborem formy opodatkowania nie powinni jednak zwlekać. Jeżeli bowiem nie dokonają go w przewidzianym przez ustawodawcę terminie (w którym to o wyborze formy opodatkowania należy zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego), będą zmuszeni opłacać podatek dochodowy od uzyskanego dochodu na zasadach ogólnych wg skali podatkowej.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: