Pracownik z Ukrainy: zaliczka na podatek dochodowy
2017-01-30 13:35
Zaliczka na podatek ukraińskiego pracownika © Fotolia.com
Przeczytaj także: Umowa zlecenie z obywatelem Ukrainy: przydatne oświadczenie pracownika
Załóżmy że na okres wakacji (3 miesiące) polski przedsiębiorca zatrudnił na podstawie umowy o pracę pracownika będącego obywatelem ukraińskim. Po tym okresie zatrudnienia pracownik wrócił do swojego kraju. Jak przedsiębiorca, jako płatnik, winien rozliczyć w podatku dochodowym wypłacone takiemu pracownikowi wynagrodzenie?- posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
- przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Z kolei nierezydenci, tj. osoby fizyczne nie mające na terytorium RP miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium RP (ograniczony obowiązek podatkowy).
fot. Fotolia.com
Zaliczka na podatek ukraińskiego pracownika
Jak łatwo zauważyć, pracownik z naszego przykładu zalicza się do tych ostatnich, czyli nierezydentów. Należy także pamiętać, że uzyskane przez obcokrajowca w Polsce dochody podlegają opodatkowaniu przy uwzględnieniu zapisów umów o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Polska. W rozpatrywanej przez nas sytuacji jest to konwencja między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzona w Kijowie dnia 12 stycznia 1993 r. (Dz. U. z 1994 r. nr 63, poz. 269 ze zm.)
Powyższe oznacza zatem, że dochody uzyskane przez rezydenta Ukrainy z tytułu pracy wykonywanej na terytorium Polski w oparciu o umowę o pracę, zawartej z polskim pracodawcą, mogą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Polsce, a ponieważ polska updof nie zwalnia ich z tego podatku - są one w Polsce opodatkowane.
Od zasady tej przytoczona umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawiera wprawdzie kilka wyjątków (wskazanych w dalszych przepisach art. 15, a także w następnych artykułach), jednakże żaden z nich nie ma zastosowania w naszym przypadku.
Jak wyliczyć podatek?
Polska ustawa podatkowa do obcokrajowców nie zawiera odrębnych unormowań odnoszących się do obowiązków płatnika w zakresie obliczenia, pobrania oraz wpłacenia na konto fiskusa zaliczki na podatek od wynagrodzeń wypłacanych na podstawie łączącego strony stosunku pracy.
Reguły są tutaj zatem takie same jak w stosunku do polskich rezydentów. Takie same są także obowiązki informacyjne.
Rozliczenie cudzoziemca z umowy o pracę
Nierezydent nie ma obowiązku składania w Polsce zeznania rocznego, jeżeli jego jedynym dochodem było wynagrodzenie uzyskane w oparciu o umowę o pracę. Niekiedy może to jednak uczynić, co zwykle jest to korzystniejsze z punktu widzenia obciążeń podatkowych. Niestety możliwość rozliczenia się w Polsce została w pewnym zakresie ograniczona.
Nierezydent, który spełnia warunku do rozliczenia się w Polsce składa formularz PIT-36.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
tomasz marchlewski / 2018-07-27 17:05:04
A co w przypadku gdy obywatel Ukrainy nie ma ośrodka interesów życiowych w Polsce tylko wciąż na Ukrainie? Czy trzeba naliczyć ryczałt 20%? Czy można też uznać, że podatek powinien odprowadzić tylko w swoim kraju? Bo ten artykuł budzi moje wątpliwości... http://www.ksiega.pl/opodatkowanie-umowy-zlecenia-obywatelem-ukrainy/ Szczególnie jak zajrzy się jeszcze do podanej interpretacji indywidualnej... Zlecenie jako wolny zawód? Pomocy ;( [ odpowiedz ] [ cytuj ]