Umowa zlecenie: inne źródła a zaliczka na podatek
2011-09-20 13:21
Przeczytaj także: Podatek od zarobku z internetowego programu partnerskiego
Owe źródła, o których mowa wyżej, to:- działalność wykonywana osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej updof)
- pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 updof)
- inne źródła (art. 10 ust. 1 pkt 9 updof).
Art. 13 pkt 8 updof mówi, że za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się m.in. przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:
a) osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
b) właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością
- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów uzyskanych na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze (o których to mówi pkt 9 przytoczonego przepisu).
Jak łatwo zauważyć, wyjątek wskazany wyżej w pierwszej części mieści się w źródle, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
Do źródła „inne przychody” zalicza się natomiast m.in. przychody uzyskiwane z tytułu zawierania innych umów cywilnoprawnych, np. z osobami niebędącymi przedsiębiorcami. Przykładem jest tutaj np. zawarcie takiej umowy pomiędzy dwiema osobami prywatnymi, w wyniku której jedna z tych osób zobowiązuje się do wykonania określonego zlecenia na rzecz drugiej za wynagrodzeniem. Można założyć, że w źródle tym mieszczą się przychody z zawieranych umów cywilnoprawnych, których nie da się przyporządkować do działalności wykonywanej osobiście bądź pozarolniczej działalności gospodarczej.
W przypadku przychodów z działalności wykonywanej osobiście, przedsiębiorca zlecający wykonanie danej pracy jest płatnikiem zobowiązanym do obliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy (a niekiedy podatku zryczałtowanego) od wypłaconego z tego tytułu zleceniobiorcy wynagrodzenia.
Jeżeli natomiast mamy do czynienia ze źródłem przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, przedsiębiorca uzyskujący przychody z tytułu zawartej umowy zlecenia jest obowiązany z tego tytułu do samo naliczenia oraz wpłacenia zaliczki na konto fiskusa.
Inaczej jest w przypadku umów zleceń zaliczanych do przychodów z innych źródeł, czyli np. zawieranych pomiędzy osobami prywatnymi. Tutaj nie występuje płatnik, który mógłby obliczyć oraz pobrać podatek. W takim przypadku ustawodawca nie nakłada także obowiązku samo naliczenia podatku przez tą stronę, która otrzymuje wynagrodzenie za wykonane zlecenie (uzyskuje przychód). Co do zasady przychód taki jest wykazywany i opodatkowywany dopiero w rozliczeniu rocznym. Z dniem 04 kwietnia 2011 r. ustawodawca dokonał jednak nowelizacji updof, w której art. 44 ust. 1c wskazał, że podatnik uzyskujący przychody z innych źródeł na podstawie umowy, do której stosuje się przepisy prawa cywilnego dotyczące umowy zlecenia lub o dzieło, może w ciągu roku podatkowego wpłacać zaliczki miesięczne, stosując do uzyskanego dochodu najniższą stawkę podatkową określoną w skali na dany rok. Przy obliczaniu zaliczki podatnik może także stosować wyższą stawkę podatkową określoną w tejże skali.
Tym samym obecnie podatnik ma wybór, czy przychód taki wykazać i opodatkować jedynie w zeznaniu rocznym, czy też wpłacić zaliczkę z tego tytułu już w trakcie roku. Należy jednak pamiętać, że podatnik, który zdecyduje się na wpłacenie takiej zaliczki w trakcie roku, jest obowiązany do wpłacania także kolejnych zaliczek od dochodów uzyskanych z tego tytułu w następnych miesiącach, aż do końca roku podatkowego (art. 44 ust. 1d updof). Zaliczki te należy wpłacać na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje właściwy naczelnik urzędu skarbowego, w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w których uzyskał dochód, a za grudzień w terminie złożenia zeznania podatkowego (art. 44 ust. 1f updof).
Za dochód podlegający opodatkowaniu uważa się tutaj przychód uzyskany w danym miesiącu z tego tytułu pomniejszony o koszty uzyskania określone w art. 22 ust. 9 pkt 6, czyli w wysokości 20% przychodu, co także jest nowością w stosunku do poprzedniego stanu prawnego. Wcześniej bowiem stosowane były jedynie koszty faktycznie poniesione. Nie oznacza to jednak, że tych podatnik obecnie nie może stosować. Wykazywane są one w zeznaniu rocznym, o ile przewyższają koszty ustalone na podstawie normy procentowej (art. 22 ust. 10 updof).
Na zakończenie dodajmy, że tak ustalona zaliczka podlega zmniejszeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 7,75% podstawy jej wymiaru, o ile została w danym miesiącu zapłacona ze środków podatnika (art. 44 ust. 1e updof).
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl