eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweSprzedaż w internecie: kasa fiskalna

Sprzedaż w internecie: kasa fiskalna

2011-09-15 13:15

Podatnicy handlujący w internecie na gruncie podatków są traktowani jak inny przedsiębiorcy. Obowiązują ich także przepisy w zakresie ewidencjonowania dokonywanej sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych za pomocą kas fiskalnych. Oczywiście mogą tutaj korzystać także z przewidzianych zwolnień.

Przeczytaj także: Sprzedaż w Internecie bez kasy fiskalnej

Zwolnienia te obecnie znajdują się w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Dla podatników handlujących w sieci zostały przewidziane ich dwa rodzaje: ze względu na osiągane obroty oraz z tytułu sprzedaży towarów w systemie wysyłkowym.

Pierwsze ze wskazanych, określone w §3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia mówi, że zwalnia się z tego obowiązku do końca 2012 r. podatników, u których kwota obrotu z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 40 000 zł i jeżeli wcześniej nie powstał wobec nich obowiązek ewidencjonowania.

W przypadku, gdy w danym roku podatnik przekroczy wyżej wskazany obrót ze sprzedaży, zwolnienie to traci moc po upływie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po tym, w którym nastąpiło przekroczenie wskazanego limitu sprzedaży na rzecz osób prywatnych i rolników ryczałtowych (§3 ust. 6 rozporządzenia).

Warto w tym miejscu także dodać, że zwolnienie takie zostało przewidziane także dla podatników rozpoczynających działalność w roku 2011, przy czym limit dla nich wynosi zaledwie połowę wskazanego wyżej, czyli 20 tys. zł (§3 ust. 7 rozporządzenia). Niestety tym nie przysługuje dwa miesiące „wakacji”, jeżeli ten limit przekroczą w trakcie pierwszego roku działalności – kasę fiskalną muszą zainstalować od razu.

Drugie zwolnienie dotyczy sprzedaży wysyłkowej. Otóż §2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia mówi, że z obowiązku ewidencjonowania zwalnia się także sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia. Poz. 36 tego załącznika mówi natomiast o dostawie towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), pod warunkiem że z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie dostawy zapłata dotyczyła.

W przypadku tego zwolnienia konieczne jest jednak prowadzenie przez podatnika szczegółowej ewidencji dowodów zapłaty, na podstawie której można ustalić również dane (w tym adres) osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego, na rzecz których dokonano wysyłki towarów.

Należy także pamiętać, że korzystanie z któregokolwiek zwolnienia przewidzianego w rozporządzeniu wyklucza sprzedaż towarów określonych w §4 (np. części samochodowych, sprzętu fotograficznego, płyt CD i DVD, paliw płynnych czy wyrobów tytoniowych i napojów alkoholowych, itp.).

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: