eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweUrzędy skarbowe: PESEL wypiera NIP

Urzędy skarbowe: PESEL wypiera NIP

2011-09-11 07:52

Przeczytaj także: Po likwidacji firmy NIP wciąż ważny?


Informację o nadanym podatnikowi NIP urząd skarbowy przekazuje niezwłocznie sądowi prowadzącemu rejestr przedsiębiorców albo organowi prowadzącemu Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej.

Należy zaznaczyć, że na nowych zasadach - przy użyciu CRP KEP - jeszcze do końca roku nadawany jest NIP osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej.

Od 01 września nie uzyska się duplikatu decyzji o nadaniu NIP. Nie są również wydawane potwierdzenia faktu jego nadania. Do tej pory takie potwierdzenie mógł uzyskać podatnik lub osoba trzecia mająca w tym interes prawny. Formą poświadczenia przyznania NIP jest obecnie zaświadczenie albo informacja. Pierwszy dokument wydawany jest na wniosek podatnika, który posługuje się danym NIP-em. Drugi dokument może uzyskać osoba trzecia. Zarówno zaświadczenia, jak i informacje wydają urzędy skarbowe. Za ich wystawienie trzeba uiścić opłatę skarbową w wysokości 21 zł.

Centralny rejestr
Od 01 września działa Centralny Rejestr Podmiotów - Krajowa Ewidencja Podatników (CRP KEP). Został on utworzony na bazie obecnie funkcjonującej Krajowej Ewidencji Podatników. Prowadzi go Minister Finansów. Zgromadzone są w nim dane ewidencyjne wszystkich podatników.

W pierwszej kolejności przeniesiono do niego aktualne informacje znajdujące się w rejestrach lokalnych ponad 400 urzędów skarbowych. Wynikają one przede wszystkim ze zgłoszeń identyfikacyjnych i aktualizacyjnych. W CRP KEP znajdą się ponadto dane zawarte w niektórych dokumentach związanych z obowiązkami wynikającymi z przepisów podatkowych. Są to informacje m.in. o zamiarze dokonywania dostaw lub nabyć wewnątrzwspólnotowych zgłoszone przez podatnika w VAT-R/UE, okresie zawieszenia działalności gospodarczej, wyborze przez przedsiębiorcę formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Od przyszłego roku do CRP KEP będą transferowane wybrane dane z rejestru PESEL. Niezwłocznie po wpisaniu danej osoby do tego rejestru fiskusowi zostanie przesłane jej imię, nazwisko, numer PESEL i data zgonu. Po zaewidencjonowaniu w CRP KEP udostępniane będą kolejne informacje. Przekazaniu podlegają personalia objęte zgłoszeniem identyfikacyjnym: imiona rodziców, płeć, nazwisko rodowe, obywatelstwo, data i miejsce urodzenia, adres zameldowania, rodzaj i numer dowodu tożsamości. Fiskus będzie także niezwłocznie informowany o zmianach tych danych.

fot. mat. prasowe

Kalendarium zmian

Kalendarium zmian


Podstawa prawna
Ustawa z dnia 29.07.2011 r. o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 171, poz. 1016)


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

oprac. : Małgorzata Żujewska / Gazeta Podatkowa Gazeta Podatkowa

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: