Księga podatkowa: pozostałe przychody
2011-09-07 12:45
Przeczytaj także: Przychód ze sprzedaży: zapisy w KPiR
Przypomnijmy, przychody z działalności gospodarczej są ewidencjonowane głównie w kolumnie 7 księgi „wartość sprzedanych towarów i usług”. Zgodnie z objaśnieniami do PKPiR kolumna ta jest przeznaczona do wpisywania przychodów ze sprzedaży wyrobów (towarów handlowych) i sprzedaży usług. Obok niej znajduje się kolumna 8 oznaczona jako „pozostałe przychody”. Jak sama nazwa wskazuje, została ona przeznaczona do wpisywania pozostałych przychodów. Co zatem w kolumnie tej powinno się znaleźć?Przede wszystkim, na co wskazują także objaśnienia do PKPiR, we wskazanej kolumnie wykazuje się przychód ze sprzedaży środka trwałego. Przypomnijmy, że zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) sprzedaż środków trwałych wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej powoduje powstanie przychodu z tej działalności. Dodajmy także, że w momencie sprzedaży środka trwałego do kosztów uzyskania przychodów zalicza się wydatki na jego nabycie lub wytworzenie, pomniejszone o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych (zarówno stanowiących jak i niestanowiących podatkowych kosztów uzyskania przychodów – art. 23 ust. 1 pkt 1 updof). Koszty te ujmuje się w kolumnie 13 księgi „pozostałe wydatki”.
Przychodem z działalności gospodarczej, które należy ewidencjonować w kolumnie 8 księgi podatkowej są także odsetki od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą (art. 14 ust. 2 pkt 5 updof). Należy przy tym pamiętać, że datą powstania przychodu jest tutaj data otrzymania odsetek.
W kolumnie tej należy także ewidencjonować odsetki otrzymywane od kontrahentów, którzy wywiązują się nieterminowo ze swoich zobowiązań wobec przedsiębiorcy. Dodajmy w tym miejscu, że na takowe odsetki wierzyciel wystawia notę obciążeniową, przy czym te stają się przychodem także dopiero w chwili ich otrzymania a nie wystawienia noty (art. 14 ust. 3 pkt 2 updof).
Przychodem podlegającym zaewidencjonowaniu w kolumnie 8 „pozostałe przychody” zdaniem autora są także dodatnie różnice kursowe ustalone zgodnie z art. 24c updof.
Przychód firmy, podlegający zaewidencjonowaniu w tej kolumnie księgi podatkowej, to także odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością (np. wypłacone z auto casco, gdy pojazd przedsiębiorcy uczestniczył w kolizji drogowej, za zniszczone mienie itp.).
Zdaniem autora winny się tutaj znaleźć także przychody z najmu składników majątku należących do przedsiębiorstwa podatnika w sytuacji, gdy prowadzi on działalność gospodarczą w innym zakresie aniżeli najem (tj. wtedy, gdy jest to dodatkowy przychód związany z działalnością). Gdyby jednak podatnik miał firmę trudniącą się typowo najmem, podnajmem, dzierżawią, poddzierżawą oraz innymi umowami o podobnych charakterze, przychód z tego tytułu winien zostać ujęty w kolumnie 7 księgi „wartość sprzedanych towarów i usług”.
Objaśnienia do PKPiR wskazują, że kolumna 8 księgi służy także do ewidencjonowania otrzymanych kar umownych od kontrahentów i wynagrodzeń płatnika. Zdaniem autora znaleźć się w niej powinny ponadto uzyskane przez podatnika przychody z tytułu nieodpłatnych świadczeń oraz nagrody otrzymane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą (oczywiście te, które podlegają opodatkowaniu).
Wyżej wymienione to oczywiście przykłady przychodów, które należy ewidencjonować w kolumnie 8 PKPiR. Ich katalog jest bowiem otwarty.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl