eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweStaw: podatek od nieruchomości czy rolny?

Staw: podatek od nieruchomości czy rolny?

2011-08-23 13:23

Na części gruntów należących do podatników znajdują się stawy. Grunty pod tymi stawami, podobnie jak i inne, podlegają opodatkowaniu określonym podatkiem. Jak się jednak okazuje, z punktu widzenia podatków staw stawowi nierówny.

Przeczytaj także: Podatek rolny: kogo obowiązuje, co jest podstawą opodatkowania

Drogą wstępu przypomnijmy, że co do zasady ustawodawca przewidział trzy różne podatki, którymi można opodatkować grunty: podatek od nieruchomości, leśny i rolny.

Podział gruntów na poszczególne grupy został zawarty w rozporządzeniu Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. nr 38, poz. 454).

§67 tego rozporządzenia umówi, że użytki gruntowe wykazywane w ewidencji dzielą się na następujące grupy:
1) użytki rolne,
2) grunty leśne oraz zadrzewione i zakrzewione,
3) grunty zabudowane i zurbanizowane,
4) użytki ekologiczne,
5) nieużytki,
6) grunty pod wodami,
7) tereny różne.

W grupie użytki rolne mieszczą się natomiast m.in. (§68 ust. 1 pkt 6 i 7 rozporządzenia) grunty pod stawami, oznaczone symbolem - Wsr, a także rowy, oznaczone symbolem - W.

Grupa grunty pod wodami dzieli się z kolei na (§68 ust. 4 rozporządzenia):
1) grunty pod morskimi wodami wewnętrznymi, oznaczone symbolem - Wm,
2) grunty pod wodami powierzchniowymi płynącymi, oznaczone symbolem - Wp,
3) grunty pod wodami powierzchniowymi stojącymi, oznaczone symbolem - Ws.

Z przyczyn oczywistych w stosunku do stawów dwa z pierwszych wymienionych klasyfikacji (czyli gruntu pod morskimi wodami wewnętrznymi oraz pod wodami powierzchniowymi płynącymi) nie będzie mieć zastosowania.
Grunty pod wodami nie podlegają natomiast w żaden sposób opodatkowaniu podatkiem leśnym.

Co za tym idzie, w zależności od tego, czy dany grunt znajdujący się pod stawem zostanie oznaczony symbolem Wsr, czy też symbolem Ws – będzie miał do niego zastosowanie podatek rolny bądź też podatek od nieruchomości.

W przypadku gruntów pod stawami oznaczonych symbolem Wsr kwota podatku rolnego będzie różna w zależności od tego, czy staw ten jest zarybiony czy też nie (inny jest bowiem tutaj sposób przeliczania tych gruntów na hektary przeliczeniowe, od których naliczany jest następnie podatek rolny).

Z kolei grunty oznaczone symbolem Ws (czyli podlegające opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości) powinny być opodatkowane albo stawką przewidzianą dla gruntów pozostałych, albo - gdy są w posiadaniu przedsiębiorcy - stawką dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jak zatem łatwo zauważyć, podatek ten z reguły będzie dużo wyższy aniżeli w stosunku do gruntów oznaczonych symbolem Wsr, do których ma zastosowanie podatek rolny.

Na zakończenie warto dodać, że z podatku od nieruchomości zwolnione są będące własnością Skarbu Państwa: grunty pokryte wodami jezior o ciągłym dopływie lub odpływie wód powierzchniowych oraz grunty zajęte pod sztuczne zbiorniki wodne (art. 7 ust. 1 pkt 8a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych).

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: