Nagroda w konkursie: zbycie a podatek
2011-08-21 10:37
Przeczytaj także: Budowa domu: darowizna od teściów a podatek
Jeżeli jednak pół roku to zbyt długi czas oczekiwania, trzeba liczyć się obowiązkiem wykazania takiej sprzedaży w zeznaniu rocznym. W przypadku rzeczy innych niż nieruchomości, sprzedaż należy rozliczyć w zeznaniu rocznym PIT 36 w pozycji „inne źródła” i opodatkować na ogólnych zasadach według skali podatkowej.
Pamiętaj o kosztach przy sprzedaży
Nie w każdej jednak sytuacji pojawi się podatek do zapłaty. Opodatkowaniu bowiem podlega dochód, czyli przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu. Mimo, że osoba, która wygrała w konkursie nagrodę nie poniosła faktycznie kosztów, może je uwzględnić w kalkulacji dochodu. Wynika to z art. 22 ust. 1d ustawy o PIT, zgodnie z którym w przypadku odpłatnego zbycia nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie nabytych rzeczy lub praw, a także innych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie nabytych świadczeń, w związku z którymi określony został przychód, kosztem uzyskania przychodów z ich odpłatnego zbycia jest:
1. wartość przychodu określonego w art. 11 ust. 2 i 2a albo
2. wartość przychodu określonego w art. 11 ust. 2b, powiększona o wydatki na nabycie częściowo odpłatnych rzeczy lub praw albo innych świadczeń
-pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1.
Z powyższego wynika, że przychodem ze sprzedaży rzeczy wygranej w konkursie jest cena wynikająca z umowy sprzedaży, o ile odpowiada wartości rynkowej tej rzeczy. Natomiast kosztem uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży nagrody, przed upływem pół roku, jest wartość rzeczy przyjęta do obliczenia 10% zryczałtowanego podatku dochodowego zapłaconego z tytułu wygranej w konkursie oraz wartość ewentualnych nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy (np. zamontowanie alarmu w wygranym aucie czy zakup wyposażenia).
Należy przy tym podkreślić, że w myśl art. 23 ust. 1 pkt 12 ustawy o PIT kosztem uzyskania przychodów nie może być 10% zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu wygrania nagrody. Wartość tego podatku nie ma wpływu na ustalenie dochodu (straty) ze sprzedaży.
Z uwagi na to, że zryczałtowany podatek jest odprowadzony przez organizatora konkursu, tylko on będzie dysponował dokładną informacją na temat wartości wygranej. Warto więc poprosić organizatora konkursu o udostepnienie takiej informacji.
Możliwość rozliczenia kosztów uzyskania przychodów może spowodować, że dochód do opodatkowania nie powstanie. Jeżeli nagroda zostanie sprzedana za cenę niższą lub równą w stosunku do jej wartości z dnia nabycia, tj. wygrania w konkursie, podlegający opodatkowaniu dochód nie wystąpi pod warunkiem, że cena uzyskana ze sprzedaży nie odbiega od wartości rynkowej. Stanowisko to potwierdzają liczne interpretacje wydane w tym zakresie. Przykładowo jest to interpretacja z 16 marca 2011 (IBPBII/1/415-1034/10/MZ) czy też z 23 lutego (IBPBII/1/415-945/10/BJ).
Joanna Szlęzak-Matusewicz, Tax Care
1 2
oprac. : eGospodarka.pl