Opodatkowanie VAT: zamiana prywatnej nieruchomości
2011-08-19 06:36
Przeczytaj także: Sprzedaż nieruchomości: zwolnienie z VAT
Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Definicja działalności gospodarczej, zawarta w art. 15 ust. 2 ustawy, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Z działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku VAT mamy do czynienia, jeżeli podmiot wykonując określone czynności działa w charakterze producenta, handlowca lub usługodawcy i ma zamiar wykonywać tego typu czynności częstotliwie. Ponadto, podatnikiem staje się również ten, kto wykonał czynność, podlegającą opodatkowaniu, jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Chociaż ustawa nie definiuje pojęcia „częstotliwości”, to przez zamiar wykonywania danej czynności w sposób częstotliwy należy rozumieć chęć, wolę powtarzalnego, a nie jednorazowego wykonywania określonych czynności, składających się na istotę prowadzenia działalności. W kontekście powyższego należy stwierdzić, iż nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje okazjonalnych transakcji w sposób niezorganizowany. Zatem, dokonywanie określonych czynności incydentalnie, nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.
Tym samym wykorzystywanie majątku prywatnego przez osobę fizyczną stanowi również działalność gospodarczą, jeżeli jest dokonywane w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Zatem, podstawowym kryterium dla opodatkowania sprzedaży, w tym przypadku nieruchomości jest ustalenie, czy działanie to można uznać za wykorzystywanie majątku w sposób ciągły do celów zarobkowych, czy majątek został nabyty i faktycznie wykorzystany na potrzeby własne, czy też został przeznaczony do działalności gospodarczej.
Biorąc pod uwagę całokształt przeprowadzonej analizy prawnej należy stwierdzić, iż jeśli osoba fizyczna dokonuje sprzedaży ze swojego majątku prywatnego nieruchomości gruntowej, a czynność ta wykonywana jest jednorazowo lub okazjonalnie, w warunkach wskazujących, iż działanie to nie jest czynione z zamiarem jego powtarzania (kontynuowania) i nie zmierza do nadania mu stałego charakteru, transakcja taka nie może być uznana za działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. (…)
W tak przedstawionych okolicznościach zamiana nieruchomości gruntowej (udział we współwłasności gruntu) nie jest czyniona z zamiarem wykonywania w sposób częstotliwy, ani dla osiągnięcia korzyści majątkowej. Przemawia za tym sposób nabycia przedmiotowego udziału (nabycie w drodze spadku) oraz zbycia (zamiana na nieruchomość gminną). W takim stanie rzeczy Wnioskodawca korzysta z przysługującemu mu prawa dysponowania majątkiem osobistym. Wobec tego będzie to czynność wykonywana okazjonalnie, ale nie w okolicznościach wskazujących na działanie z zamiarem nadania mu stałego charakteru. W związku z tym, w opinii tut. Organu, nie zachodzą przesłanki wymienione w art. 15 ust. 2 ustawy pozwalające uznać działania Wnioskodawcy za działalność gospodarczą polegającą na wykorzystywaniu towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż Wnioskodawca, jako współwłaściciel, dokonując zamiany nieruchomości należącej do Jego majątku osobistego nie działa jako podatnik określony w art. 15 ust. 1 ustawy od towarów i usług. Zatem, nie będzie zobowiązany do opodatkowania tej transakcji.
Reasumując, w świetle obowiązujących przepisów prawa, Wnioskodawca jako współwłaściciel udziału we współwłasności gruntu nabytego w spadku po zmarłej żonie (razem z synami) dokonując zamiany na inną nieruchomość gminną korzysta z przysługującego Mu prawa do rozporządzania własnym majątkiem, a zatem czynność ta nie oznacza wykonywania działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Wobec tego w ocenie tut. Organu transakcja dostawy nieruchomości Wnioskodawcy (współwłasności) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W związku z tym Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku VAT z tytułu ww. zamiany.(…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
1 2
oprac. : Ministerstwo Finansów