Dane na fakturze VAT: adres
2011-08-17 13:21
Przeczytaj także: Projekt KSeF - jakie sankcje i kary finansowe?
Załóżmy, że podatnik (osoba fizyczna) prowadzi działalność gospodarczą w kilku miastach poprzez ulokowane tam oddziały. Każdy z tych oddziałów mieści się w konkretnym miejscu – posiada określony adres. Jakie dane winny znaleźć się na wystawianych przez jego oddziały fakturach sprzedaży?Art. 106 ust. 1 ustawy o VAT wymaga, aby czynni podatnicy VAT wystawiali faktury stwierdzające w szczególności (z pewnymi wyjątkami nieistotnymi w naszym przypadku): dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.
Uszczegółowienie powyższego znalazło się w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie m.in. wystawiania faktur. Jego §5 ust. 1 pkt 1 i 2 mówi, że faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać przede wszystkim imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy oraz (z pewnymi wyjątkami) numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy.
Na tym wskazówki ustawodawcy się kończą. Nie precyzuje zatem on, o jaki adres tutaj chodzi. Oczywiście zasadnym jest, aby był to adres prowadzonej działalności gospodarczej. Niestety, jak już wskazaliśmy wyżej, podatnicy mogą prowadzić działalność gospodarczą na własne nazwisko pod różnymi adresami. Który z nich zatem podać?
Organy podatkowe twierdzą, że winien to być każdorazowo adres podany na zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R, którym w przypadku osób fizycznych jest adres zamieszkania. Wnioski takie wyciągnął m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 15.05.2009 r. nr ILPP2/443-258/09-2/ISN: „(…) pomimo braku precyzyjnego sformułowania w przepisach jaki adres (miejsca zamieszkania, czy miejsca prowadzenia działalności) podatnik będący osobą fizyczną winien wskazać na fakturze, przyjąć należy, iż będzie to adres zgodny z dokonanym zgłoszeniem rejestracyjnym dla podatku od towarów i usług VAT-R, tj. w przypadku osób fizycznych powinien to być adres zamieszkania(…)”.
Podobnie wyraził się Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 26.02.2008 r. nr IPPP1/443-99/08-2/AP: „(…) Rozporządzeniem z dnia (…) Minister Finansów określił wzór zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług VAT-R. Podatnicy będący osobami fizycznymi określają w tym zgłoszeniu jedynie adres zamieszkania, natomiast podatnicy nie będący osobami fizycznymi adres siedziby.
(…) pomimo braku precyzyjnego sformułowania w przepisach jaki adres (miejsca zamieszkania, czy miejsca prowadzenia działalności) podatnik będący osobą fizyczną winien wskazać na fakturze, przyjąć należy, iż będzie to adres zgodny z dokonanym zgłoszeniem rejestracyjnym dla podatku od towarów i usług VAT-R, tj. w przypadku osób fizycznych powinien to być adres zamieszkania.(…)”
Tym samym aby nie wejść w niepotrzebny spór z organem podatkowym, na fakturach takich podatnicy powinni podawać adres swojego zamieszkania. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby obok niego znalazł się także adres oddziału, z którego nastąpiła sprzedaż.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl