Świadczenie usług kulturalnych: podatek VAT
2011-08-10 13:35
Przeczytaj także: Nauka tańca organizowana przez Dom Kultury a VAT
Zgodnie z art. 2 pkt 2 dyrektywy 2003/98/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 listopada 2003 r. w sprawie ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego przez pojęcie „podmiot prawa publicznego” należy rozumieć jakikolwiek organ ustanowiony w szczególnym celu zaspokajania potrzeb w interesie ogólnym, który nie ma charakteru przemysłowego lub handlowego oraz posiadający osobowość prawną, a także finansowany w przeważającej części przez państwo, władze regionalne lub lokalne czy też inne podmioty prawa publicznego.
Natomiast tzw. „odrębnymi przepisami”, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a) ustawy o VAT, są chociażby regulacje ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Zgodnie z tą ustawą, formami organizacyjnymi działalności kulturalnej są w szczególności: teatry, opery, operetki, filharmonie, orkiestry, instytucje filmowe, kina, muzea, biblioteki, domy kultury, ogniska artystyczne, galerie sztuki oraz ośrodki badań i dokumentacji w różnych dziedzinach kultury. Z omawianego zwolnienia mogą korzystać również uczelnie publiczne, co potwierdza interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 12 lipca 2011 r. (sygn. IPTPP3/443-29/11-4/IB).
Należy pamiętać, że zwolnienie o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a), nie ma zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, zwolnionej z VAT, bądź ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.
Ponadto, zwolnienie to stosuje się pod warunkiem, że podmioty wykonujące czynności, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a), nie osiągają w sposób systematyczny zysków z tej działalności, a w przypadku ich osiągnięcia są one przeznaczane w całości na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług.
Omawiane zwolnienie nie ma jednak zastosowania do:
- usług związanych z filmami i nagraniami na wszelkich nośnikach,
-
usług wstępu:
a) na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego,
b)do wesołych miasteczek, parków rozrywki, cyrków, dyskotek, sal balowych,
c) do parków rekreacyjnych, na plaże i do innych miejsc o charakterze kulturalnym, - wstępu oraz wypożyczania wydawnictw w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą,
- usług związanych z produkcją filmów i nagrań na wszelkich nośnikach,
- działalności agencji informacyjnych,
- usług wydawniczych,
- usług radia i telewizji (za wyjątkiem publicznej radiofonii i telewizji),
- usług ochrony praw.
Podsumowując, aby ostatecznie rozwiać wątpliwości związane z opodatkowaniem usług kulturalnych, podatnik powinien jeszcze dodatkowo zwrócić uwagę na załącznik nr 3 do ustawy o VAT, a dokładniej na pozycję nr 182 do tego załącznika (bez względu na symbol PKWiU). Ustawodawca przewiduje w niej 8% stawkę podatku dla usług kulturalnych i rozrywkowych – wyłącznie w zakresie wstępu na widowiska artystyczne (włączając przedstawienia cyrkowe) oraz do obiektów kulturalnych. Analiza tego załącznika pozwoli na prawidłowe zastosowanie zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o VAT.
1 2