Nieodpłatne przekazanie samochodu a podatek VAT
2011-08-02 08:17
Przeczytaj także: Prezenty o małej wartości: opodatkowanie VAT
Kilka lat temu wspólnik wprowadził do spółki jawnej samochód osobowy. Obecnie samochód ten zostanie z powrotem przekazany temu wspólnikowi. Czy prawidłowe będzie wystawienie faktury wewnętrznej i zastosowanie zwolnienia z VAT dla ww. czynności?Niektóre nieodpłatne przekazania towarów zostały zrównane z odpłatną dostawą i podlegają opodatkowaniu. Rozliczenie VAT następuje natomiast na podstawie wystawionej przez podatnika faktury wewnętrznej. Dotyczy to również towarów (np. samochodów) przekazywanych nieodpłatnie na cele osobiste wspólnika (art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT). Jednak warunkiem opodatkowania ww. czynności jest prawo do odliczenia VAT przy nabyciu tego towaru. Ten warunek w przedmiotowej sprawie nie został spełniony. W pytaniu wskazano bowiem, że samochód został wprowadzony do spółki przez wspólnika. Zatem nie dysponowała ona fakturą, z której VAT mógłby podlegać odliczeniu.
Ponieważ przekazanie ww. samochodu wspólnikowi pozostaje poza zakresem VAT, podatnik nie powinien dokumentować tej czynności fakturą wewnętrzną. Faktury takie wystawiane są bowiem w przypadku, gdy nieodpłatne przekazanie towaru - na mocy art. 7 ust. 2 ustawy o VAT - zrównane jest z odpłatną dostawą, a tak nie jest w przedmiotowej sprawie. Przekazanie to można zatem udokumentować w inny sposób, np. protokołem przekazania.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.
![Wycofanie nieruchomości z firmy możliwe bez podatku VAT? [© S. Engels - Fotolia.com] Wycofanie nieruchomości z firmy możliwe bez podatku VAT?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/przekazanie-towarow/Wycofanie-nieruchomosci-z-firmy-mozliwe-bez-podatku-VAT-236881-150x100crop.jpg)