eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowePowierzenie składnika majątku firmy a koszty

Powierzenie składnika majątku firmy a koszty

2011-07-27 07:17

W rzeczywistości gospodarczej występują sytuacje, w których to jedna z firm udostępnia innej składniki swojego majątku. Czy w takiej sytuacji poniesione na ich nabycie/wytworzenie wydatki stanowią koszty uzyskania przychodu?

Przeczytaj także: Współwłasność samochodu a koszty uzyskania przychodu

Wyposażenie znajdujące się poza siedzibą firmy
Przy zaliczaniu ponoszonych wydatków do kosztów podatkowych obowiązują ogólne zasady określone w art. 22 updof oraz art. 15 updop. Podatnik ma więc prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów ponoszone wydatki, jeśli mają one związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i wpływ na wysokość osiąganych przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów. Konieczne jest także to, by wydatek nie znajdował się wśród tych, których przepisy nie uznają za koszty uzyskania przychodów (art. 23 updof i art. 16 updop).

Przedsiębiorcy, zaliczając do kosztów podatkowych wydatki związane z zakupem wyposażenia, powinni zwrócić uwagę na treść art. 23 ust. 1 pkt 49 updof. Z przepisu tego wynika, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup stopniowo zużywających się rzeczowych składników majątku przedsiębiorstwa, które nie mogą być zaliczone do środków trwałych, jeśli:
  • nie są wykorzystywane do działalności gospodarczej, lecz służą celom osobistym przedsiębiorcy, jego pracowników lub innych osób, albo
  • bez uzasadnienia (czyli wykazania związku z prowadzoną działalnością gospodarczą) znajdują się poza siedzibą firmy podatnika.

Podobna regulacja zawarta jest w art. 16 ust. 1 pkt 52 updop.

Zwróć uwagę!
Jeżeli zakupione np. lodówka, kuchenka mikrofalowa, kamera, aparat fotograficzny, znajdują się bez uzasadnienia poza siedzibą przedsiębiorstwa, to wydatek na ich nabycie nie może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

Przykład
Przedsiębiorca kupił za cenę 2.800 zł ekspres do kawy. Z uwagi na jego wartość, nie wprowadził go do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Wydatek na jego nabycie zaliczył do kosztów uzyskania przychodów. Ekspres znajduje się w jego prywatnym mieszkaniu i domownicy dysponują nim do celów prywatnych. Wydatek na zakup ekspresu nie może obciążać kosztów uzyskania przychodów.


Przykład
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie nauki jazdy kupił telewizor, którego z uwagi na jego niską wartość nie zaliczył do środków trwałych firmy. Telewizor oddał do naprawy. W tym czasie rozpoczęto u niego kontrolę podatkową. Kontrolujący nie kwestionowali ujęcia w kosztach wydatku na zakup telewizora. Przyjęli wyjaśnienie, że telewizor jest wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej (świadczyły o tym zakupione filmy wideo o tematyce szkoleniowej w zakresie nauki jazdy). Brak telewizora w siedzibie firmy był uzasadniony. Podatnik posiadał dokument wydany przez punkt usługowy o przyjęciu telewizora do naprawy.



Powszechną praktyką gospodarczą jest udostępnianie placówkom handlowym regałów, gablot, ekspozytorów itp. oznakowanych logo producenta danego wyrobu. Czy wydatki na zakup takiego sprzętu można zaliczyć do kosztów podatkowych? Jak wyjaśniła Krajowa Informacja Podatkowa na łamach Biuletynu Skarbowego nr 5/2007: "Jeśli wartość początkowa tych składników nie przekroczy kwoty 3.500 zł i podatnik z uwagi na ten fakt nie zaliczy tych składników do środków trwałych, wtedy wydatki na zakup ww. składników majątku mogą być zaliczone bezpośrednio w całości do kosztów uzyskania przychodów".

Środki trwałe udostępnione kontrahentowi
Do środków trwałych zaliczamy rzeczy:
  • stanowiące własność lub współwłasność podatnika,
  • nabyte lub wytworzone we własnym zakresie,
  • kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania,
  • o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok,
  • wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu operacyjnego (art. 22a ust. 1 updof i art. 16a ust. 1 updop).

Czy w takim razie środki trwałe, które znajdują się u kontrahenta, a nie są wynajęte lub leasingowane, nadal mogą być amortyzowane i odpisy amortyzacyjne stanowią koszt uzyskania przychodów? W naszej ocenie, w pewnych sytuacjach tak. Potwierdzają to interpretacje indywidualne wydane przez organy podatkowe.

Jako przykład można wskazać interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 11 lutego 2011 r., nr IPPB3/423-792/10-2/GJ. W stanie faktycznym, którego dotyczy interpretacja, spółka prowadzi działalność w zakresie sprzedaży detalicznej odzieży prowadzonej w wyspecjalizowanych sklepach. W ramach prowadzonej działalności spółka zawarła ze swoim kontrahentem umowę franczyzy. Na jej podstawie spółka, w zamian za zobowiązanie się kontrahenta do zakupu określonej ilości towarów, odpowiedniej ich ekspozycji oraz udzielanie klientom rzetelnych, fachowych informacji na ich temat, udostępni wskazanemu kontrahentowi meble i inne wyposażenie sklepu zgodne ze standardami firmy. W rzeczywistości wynagrodzenie za udostępnienie kontrahentowi środków trwałych wliczone jest w cenę sprzedawanych kontrahentowi przez spółkę towarów. Spółka zaznacza, że udostępniane środki trwałe przez cały okres trwania umowy będą stanowiły jej własność i zostaną przez nią ujęte w rejestrze środków trwałych.

Zdaniem spółki, będzie ona miała prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od środków trwałych udostępnianych swojemu kontrahentowi, w ramach zawartej umowy franczyzy. Argumentując swoje stanowisko, spółka stwierdziła, że podatnik ma prawo dokonywania odpisów amortyzacyjnych od własnych środków trwałych, o ile wykorzystuje te środki w jakikolwiek sposób na potrzeby związane ze swoją działalnością gospodarczą (art. 16a ust. 1 updop), nie ogranicza się to jedynie do fizycznego wykorzystania danego środka trwałego, konkretnie w siedzibie podatnika. Podlegający amortyzacji środek trwały musi służyć działalności gospodarczej podatnika, natomiast fizyczne używanie tego środka trwałego może mieć miejsce poza zakładem podatnika.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: