eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweBudynek mieszkalny na gruncie rolnym a podatek

Budynek mieszkalny na gruncie rolnym a podatek

2011-07-20 12:07

Rozpatrzmy następującą sytuację: Podatnik posiada 1,5 ha gruntu rolnego, który podlega opodatkowaniu podatkiem rolnym. Jest to grunt klasy VI w związku z czym jest on zwolniony z tego podatku. Na gruncie tym wybudował budynek mieszkalny. Czy w takiej sytuacji zwolnienie przewidziane dla gruntu ma zastosowanie także w stosunku do budynku?

Przeczytaj także: Ulgi i zwolnienia podatkowe w podatku rolnym

Opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza. Tak stanowi art. 1 ustawy o podatku rolnym. Warto tutaj dodać, iż grunt taki nie musi wchodzić w skład gospodarstwa rolnego, aby podlegał opodatkowaniu tym podatkiem (co jednak ma znaczenie w innych przypadkach).

Przytoczona wyżej ustawa zawiera także szereg zwolnień z tego podatku. Jedno z nich, określone w art. 12 ust. 1 pkt 1 mówi, że zwalnia się z tego podatku użytki rolne klasy V, VI i VIz oraz grunty zadrzewione i zakrzewione ustanowione na użytkach rolnych. Na tej podstawie podatnik z naszego przykładu od posiadanego gruntu nie płaci podatku rolnego.

Należy tutaj jednak pamiętać, że przytoczone wyżej zwolnienie dotyczy tylko użytków rolnych oraz gruntów zadrzewionych i zakrzewionych ustanowionych na użytkach rolnych – nie przenosi się ono natomiast na posadowione na tego typu gruntach budynki czy też budowle. Te co do zasady bowiem podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Art. 2 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych mówi, że opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane:
1) grunty;
2) budynki lub ich części;
3) budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Ust. 2 przytoczonego przepisu wskazuje natomiast, że opodatkowaniu tym podatkiem nie podlegają jednak użytki rolne, grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych lub lasy, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej (czyli de facto te, które podlegają opodatkowaniu podatkiem rolnym).

Przytoczone wyżej wyłączenie z opodatkowania podatkiem od nieruchomości ma charakter zamknięty. Nie należy go rozszerzać na inne nieruchomości znajdujące się na tego typu gruntach. Co za tym idzie wybudowany na gruncie rolnym dom mieszkalny podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, a nie podatkiem rolnym, w związku z czym nie może on korzystać ze zwolnień przewidzianych w ustawie o podatku rolnym.

Co prawda ustawa o podatkach i opłatach lokalnych zawiera tutaj pewne zwolnienie w stosunku nieruchomości znajdujących się na gruntach rolnych, lecz w naszym przypadku nie ma ono zastosowania. Otóż art. 7 ust. 1 pkt 4 tejże ustawy mówi, że zwalnia się z tego podatku budynki gospodarcze lub ich części:
a) służące działalności leśnej lub rybackiej,
b) położone na gruntach gospodarstw rolnych, służące wyłącznie działalności rolniczej,
c) zajęte na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej.

Nasz podatnik wybudował budynek mieszkalny a nie gospodarczy, w związku z czym już to dyskwalifikuje prawo do przytoczonego zwolnienia.

Warto tutaj pamiętać o jeszcze jednej istotnej kwestii. Otóż zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 4 lit. b) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, aby taki budynek gospodarczy korzystał ze zwolnienia, musi być położony na gruntach gospodarstw rolnych oraz służyć wyłącznie działalności rolniczej.

Za gospodarstwo rolne uważa się tutaj natomiast obszar gruntów określonych w art. 1 ustawy o podatku rolnym, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.

Z kolei za działalność rolniczą uważa się produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, roślin ozdobnych, grzybów uprawnych, sadownictwa, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego fermowego oraz chów i hodowlę ryb.

Mówi o tym art. 2 ustawy o podatku rolnym.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: