Zbiorcza faktura korygująca: jakie konta księgowe
2011-07-12 13:30
Przeczytaj także: Rozliczanie kosztów pośrednich w CIT
Problematyczny w tym przypadku jest okres ujmowania tych korekt do rozliczenia. Dodatkową trudnością interpretacyjną jest to, iż dostaw towarów, których dotyczy korekta było bardzo dużo i były one bardzo różnorodne. Poza tym część towaru została sprzedana, a część jest jeszcze w magazynie.Otóż od 1 stycznia 2011 r. zmieniły się zasady wystawiania faktur korygujących, dokumentujących udzielenie rabatu. Wprowadzone zmiany znacznie uprościły wystawianie zbiorczych faktur korygujących za dłuższe okresy.
Z obecnie obowiązujących przepisów wynika, że w przypadku gdy podatnik udziela rabatu w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów dokonanych dla jednego odbiorcy w danym okresie, nie ma obowiązku podawania na fakturze korygującej danych zawartych w fakturze, której faktura korygująca dotyczy (tj. numeru faktur, dat ich wystawienia, nazwy (rodzaju) towarów objętych rabatem). W świetle ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości otrzymane rabaty nie są pozostałymi przychodami operacyjnymi. Dotyczą one podstawowej działalności.
W przypadku gdy towary, których rabat dotyczył, zostały sprzedane, znajoma powinna zmniejszyć koszty Wartość sprzedanych towarów, według cen zakupu zapisem:
- Wn Rozliczenie zakupu,
- Ma Wartość sprzedanych towarów w cenach zakupu (nabycia).
Jeśli natomiast towary nie są jeszcze sprzedane, to należy zmniejszyć wartość zapasu magazynowego.
-
Jeżeli ewidencję towarów prowadzi się w cenach zakupu (nabycia):
- Wn Rozliczenie zakupu,
- Ma Towary.
-
Jeżeli ewidencję towarów prowadzi się na koncie Towary według stałych cen ewidencyjnych:
- Wn Rozliczenie zakupu,
- Ma Odchylenia od cen ewidencyjnych towarów.
Natomiast, gdy w dniu otrzymania faktury korygującej część towarów zostanie sprzedana, a część nadal będzie znajdowała się w magazynie, przyznany rabat należy odpowiednio rozliczyć i odnieść część dotyczącą sprzedanych towarów na konto, a w pozostałej części na zmniejszenie wartości towarów znajdujących się w magazynie. W sytuacji, gdy trudno ustalić jaka część towarów jest sprzedana a jaka nie - rabat należy ująć jako zmniejszenie kosztów sprzedanych towarów.
Jak ustrzec się błędu, skoro przepisy ustawy o VAT są niezwykle skomplikowane, a wyjaśnienia organów skarbowych często sprzeczne? Przeczytasz o tym w poradniku „Vademecum VAT”!
oprac. : Katarzyna Trzpioła / Vademecum VAT
Przeczytaj także
Najnowsze w dziale Podatki
-
Jaki podatek od nieruchomości zapłacą w 2025 r. mieszkańcy największych miast?
-
Ważne limity dla prowadzących działalność gospodarczą w 2024 roku
-
Zmiany w KSeF: niższe kary dla firm, nowy harmonogram wdrożenia
-
Zmiana stanowiska MF w zakresie beneficjentów i podatku u źródła może być korzystna dla podatników