Umorzenie pożyczki po śmierci pracownika
2011-07-15 09:06
Przeczytaj także: Branża pożyczkowa 2023 - rynek przestał się rozwijać
Pytanie: Jak powinniśmy potraktować podatkowo umorzenie pożyczki z ZFŚS zmarłemu pracownikowi?Odpowiedź: W takim przypadku opodatkowanie wartości umorzonej pożyczki będzie uzależnione od zapisów w regulaminie ZFŚS.
Jak wiadomo, przychód po stronie pożyczkobiorcy pojawia się w momencie, gdy dochodzi do umorzenia pożyczki lub jej części. W przypadku umorzenia pożyczki za życia pracownika wartość umorzonej pożyczki stanowi jego przychód ze stosunku pracy. Natomiast jeśli umorzenie pożyczki następuje po śmierci pracownika, a w regulaminie ZFŚS lub w umowie pożyczki zawarto zapis o obowiązku uregulowania niespłaconych rat pożyczki przez spadkobierców po śmierci pożyczkobiorcy, wówczas udzielona pożyczka zostaje umorzona spadkobiercy, a nie pracownikowi. W takiej sytuacji mamy do czynienia z przychodem z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 updof, który uzyskuje spadkobierca przejmujący obowiązki dłużnika. Przychód ten odpowiada wartości umorzonej pożyczki. W takiej sytuacji pracodawca powinien wystawić imienną informację na druku PIT-8C.
Jeśli jednak żadne zapisy nie precyzują obowiązku uregulowania niespłaconych rat pożyczki przez spadkobiercę, a udzielona pożyczka jest umarzana zmarłemu pracownikowi, pracodawca nie ma obowiązku wystawienia informacji PIT-8C spadkobiercom.
Jak czytamy w jednej z interpretacji podatkowych: Jeżeli umorzenie pożyczki następuje po śmierci pożyczkobiorcy, [tj. pracownika], a w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub w umowie o udzielenie pożyczki zawarto zapis o obowiązku uregulowania niespłaconych rat pożyczki przez spadkobiercę po śmierci pożyczkobiorcy, to pożyczka umorzona zostaje spadkobiercy, a nie byłemu pracownikowi. W tej sytuacji przychód w rozumieniu art. 20 ust. 1 [updof], uzyskuje spadkobierca, przejmujący obowiązki dłużnika, a pożyczkodawca ma obowiązek wystawić PIT-8C na podstawie art. 42a [updof].
Natomiast w sytuacji, gdy żadne zapisy umowy pożyczki lub regulaminu nie precyzują obowiązku uregulowania niespłaconych rat pożyczki przez spadkobierców, a zaciągnięte zobowiązanie wygasa z chwilą śmierci (…) pracownika (w związku z umorzeniem tegoż zobowiązania), pracodawca nie jest zobowiązany do wystawienia PIT-8C spadkobiercom lub osobom zobowiązanym do zapłaty tegoż zobowiązania za życia zmarłego (np. poręczycielom), (interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 27 stycznia 2011 r., sygn. IBPBII/1/415-880/10/BJ).
Podstawa prawna:
- Art. 20 ust. 1 updof.
Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.
oprac. : Sławomir Liżewski / Płace w firmie