Prywatne przedszkole: dotacje zwolnione z podatku
2011-07-07 08:05
Przeczytaj także: Dotacja z gminy a przychód właściciela firmy
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Wnioskodawczyni otwarła działalność gospodarczą, której przedmiotem będzie wychowanie przedszkolne – PKD 85.10.Z – w wynajmowanym lokalu będzie prowadzić przedszkole niepubliczne dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Dla celów podatku dochodowego wnioskodawczyni założyła podatkową księgę przychodów i rozchodów. Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej, niepubliczne przedszkola będą otrzymywały z budżetu gminy dotacje w określonej wysokości, w przeliczeniu na każdego przedszkolaka. Wnioskodawczyni ma wątpliwości czy dotacje te będą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych.
W myśl art. 9 ust. 1 cyt. wyżej ustawy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
Na podstawie zaś art. 14 ust. 2 pkt 2 tej ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo, jako zwrot wydatków, z wyjątkiem, gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a – 22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.
Stosownie do treści art. 21 ust. 1 pkt 129 cyt. ustawy, wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są dotacje w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego.
Zwolnienie wynikające z powyższego przepisu dotyczy każdego rodzaju dotacji, która spełnia dwa warunki, a mianowicie jest dotacją w rozumieniu ustawy o finansach publicznych oraz pochodzi z budżetu państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Łączne spełnienie powyższych elementów jest warunkiem koniecznym, ale i wystarczającym do stwierdzenia, że dotacja jest zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Z brzmienia art. 218 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 ze zm.) wynika, iż z budżetu jednostki samorządu terytorialnego mogą być udzielane dotacje podmiotowe, o ile odrębne ustawy tak stanowią.
Taką odrębną ustawą jest ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.). Artykuł 90 ust. 1 tej ustawy stanowi, że niepubliczne przedszkola w tym specjalne, szkoły podstawowe i gimnazja, w tym z oddziałami integracyjnymi z wyjątkiem szkół podstawowych specjalnych i gimnazjów specjalnych oraz szkół podstawowych artystycznych otrzymują dotację z budżetu gminy.
Zatem dotacje przyznane przedszkolom niepublicznym pochodzące od jednostek samorządu terytorialnego – na podstawie art. 90 ustawy o systemie oświaty, przeznaczone na działalność oświatową, są dotacjami w rozumieniu ustawy o finansach publicznych.
Tak więc, w myśl powołanego wyżej przepisu art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przedmiotowa dotacja przyznana niepublicznemu przedszkolu przez jednostkę samorządu terytorialnego, będąca przychodem z działalności gospodarczej, korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej, niepubliczne przedszkola będą otrzymywały z budżetu gminy dotacje w określonej wysokości, w przeliczeniu na każdego ucznia (przedszkolaka).
Reasumując, otrzymane przez Wnioskodawczynię dotacje z budżetu gminy z przeznaczeniem na prowadzenie przedszkola niepublicznego są przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej, zwolnionym z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.(…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów