eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe"Mały" podatnik: przywileje podatkowe

"Mały" podatnik: przywileje podatkowe

2011-07-01 12:53

Mały podatnik może korzystać z wielu przywilejów na gruncie przepisów podatkowych. Może wpłacać podatek VAT raz na kwartał zamiast miesięcznie. Może także płacić VAT tylko wtedy, gdy ma płynność finansową. Dodatkowym udogodnieniem jest także możliwość skorzystania z jednorazowej amortyzacji, a także wpłacania zaliczek kwartalnych w podatku dochodowym.

Przeczytaj także: Preferencje podatkowe dla nowych firm

Mały podatnik może być rozpatrywany w kontekście ustawy o podatku dochodowym, a także ustawy o podatku od towarów i usług.


Mały podatnik w świetle ustawy o PIT to podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro (4.736.000zł).

Ustawa o VAT definiuje małego podatnika podobnie jak w ustawie o PIT jednakże wskazuje, że małym podatnikiem może być także przedsiębiorca, u którego kwota przychodów z tytułu prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym 45.000 euro (178.000zł). Zasady te dotyczą jednak tylko tych przedsiębiorców, którzy prowadzą m.in. przedsiębiorstwo maklerskie.

Należy pamiętać, że przeliczenie kwot wyrażonych w euro dokonywane jest według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego. Przeliczenia tego dokonuje się w zaokrągleniu do 1.000 zł.

VAT raz na kwartał zamiast co miesiąc
Przywilejem dla małych podatników w rozliczeniach podatkowych jest możliwość dokonywania rozliczeń kwartalnych – za pośrednictwem deklaracji VAT – 7K, najpóźniej w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale. Rozliczenie podatku VAT następuje na takich samych zasadach jak przy miesięcznym rozliczaniu podatku z tą tylko różnicą, że deklaracja i płatność podatku dokonywane jest raz na kwartał.

Płatność VAT-u uzależniona od płynności
Metoda kasowa, z której może korzystać mały podatnik polega na odprowadzeniu VAT dopiero po uzyskaniu zapłaty od kontrahenta jednakże nie później niż 90 dnia od dnia wydania towaru lub wykonania zleconej usługi oraz na odliczeniu kwoty VAT od nabytych zakupów po faktycznym uiszczeniu za nie zobowiązania. Także częściowe uregulowanie należności przez kontrahenta spowoduje w tym przypadku powstanie obowiązku podatkowego - jedynie w odniesieniu do zapłaconej części należności.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

  • VAT a KUP

    Witam. Jeżeli wszystkie usługi, które są wykonywane, są zwolnione z VAT, to czy w koszty można wrzucić faktury z VAT-em? A VAT od importu ...

  • Podatek od faktury

    Witam, rok temu zakupiliśmy sprzęt sadowniczy jednak zostaliśmy oszukani i sprzęt został przywłaszczony przez osobę, od której go ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: