Artykuły spożywcze na spotkaniu: podatek VAT
2011-07-01 12:48
Przeczytaj także: Czy VAT od usług cateringowych podlega odliczeniu?
Zużycie towarów…Wydaje się , iż nabywając towary w celu ich bezpośredniego zużycia podczas organizowanych u przedsiębiorcy spotkań z kontrahentami lub pracownikami (przy czym nie chodzi tu o przekazanie pracownikom wody, kawy, herbaty etc. lecz o zakup ciastek, owoców itp.). nie powstanie konieczność opodatkowania takiej czynności podatkiem VAT.
Wydanie ww. towarów należy bowiem uznać za zużycie towarów (a nie ich przekazanie) na cele związane z prowadzoną działalnością. Analizowana czynność nie ma charakteru wydania towarów w stanie pozwalającym na ich późniejsze zużycie, zużycie następuje bowiem w siedzibie przedsiębiorcy podczas organizowanych spotkań. Oznacza to, że zużycie towarów w przedstawionym powyżej schemacie nie będzie podlegać opodatkowaniu.
…które usprawnia spotkanie biznesowe
Analiza obecnego brzmienia przepisu art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, oznacza, iż nie powoduje powstania obowiązku podatkowego zużycie towarów przedsiębiorstwa podatnika na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem podatnika - niezależnie od tego, czy podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych towarów.
Warto wskazać tu orzeczenie ETS z 11 grudnia 2008 r. w sprawie Danfoss A/S i Astra Zeneca A/S (C-371/07) z którego wynika, że jeśli posiłki serwowane są w celu usprawnienia narady, np. uniknięcia dłuższych przerw, to VAT-u nie trzeba naliczać. ETS wskazał, iż „zapewnianie posiłków swoim pracownikom pozwala pracodawcy między innymi na ograniczenie możliwości przerywania spotkań. Dlatego, dla zapewnienia sprawnego i nieprzerwanego przebiegu spotkań, pracodawca może zobowiązać się do zapewniania posiłków pracownikom uczestniczącym w tych spotkaniach".
Należy jednak zaznaczyć, iż określenie jaki poczęstunek służy usprawnieniu narady ma charakter indywidualny. Trzeba także wskazać, iż mając na uwadze dotychczasową praktykę organów podatkowych, przedstawione podejście może być przez fiskus kwestionowane.