Podatek PCC a aport przedsiębiorstwa
2011-06-29 12:59
Przeczytaj także: Podatek PCC od aportu przedsiębiorstwa do spółki komandytowej
Art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej ustawa o PCC) mówi, że podatkowi temu podlega m.in. umowa spółki. Pkt 2 tego przepisu dodaje, że opodatkowane są nim także zmiany tej umowy, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.Przez zmianę umowy uważa się tutaj natomiast m.in. (art. 1 ust. 3 ustawy o PCC):
1) przy spółce osobowej - wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania;
2) przy spółce kapitałowej - podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty;
3) przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego.
Zgodnie z powyższym podatkiem tym opodatkowany jest zatem m.in. aport wnoszony w zamian za udziały/akcje spółki (czynność taka jest traktowana jako zmiana umowy spółki). Stawka podatku to 0,5% podstawy opodatkowania (art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o PCC), którą z kolei jest wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy (art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o PCC).
Nie każdy aport podlega jednak opodatkowaniu. Otóż w art. 2 pkt 6 ustawy o PCC ustawodawca wskazał, że nie podlegają temu podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z:
a) łączeniem spółek kapitałowych,
b) przekształceniem spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową,
c) wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:
– przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,
– udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.
Tym samym, jeżeli przedmiotem aportu w zamian za udziały tudzież akcje spółki kapitałowej jest przedsiębiorstwo spółki kapitałowej lub jego zorganizowana część, podatek PCC od tej czynności nie wystąpi.
Gdyby jednak przedsiębiorstwo takie na rzecz spółki kapitałowej wniósł przedsiębiorca będący osobą fizyczną, spółka osobowa, tudzież gdyby spółka kapitałowa wniosła przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część do spółki osobowej, wyłączenie z opodatkowania nie będzie miało zastosowania, a co za tym idzie czynność taką jako zmianę umowy spółki należy opodatkować.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl