eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweRozliczanie podatku VAT: rezygnacja

Rozliczanie podatku VAT: rezygnacja

2011-06-02 12:31

Przedsiębiorcy o stosunkowo niewielkich obrotach, poza pewnymi wyjątkami, nie muszą rozliczać się z podatku VAT, a ci którzy go rozliczają, mogą z tego obowiązku zrezygnować. O fakcie tym należy powiadomić naczelnika urzędu skarbowego.

Przeczytaj także: Zwolnienie podmiotowe: powrót a rozliczenie VAT

Art. 113 ust. 1 ustawy o VAT mówi, że zwalnia się od tego podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł. Ze zwolnienia tego podatnik może oczywiście zrezygnować lub też do niego powrócić. W obydwu przypadkach o fakcie tym trzeba powiadomić naczelnika urzędu skarbowego.

Powrót do zwolnienia możliwy jest po upływie roku, licząc od końca roku, w którym podatnik utracił prawo do zwolnienia lub z niego zrezygnował. Tym samym przykładowo podatnik, który stał się czynnym podatnikiem VAT w roku 2010, do zwolnienia podmiotowego (bo tak jest ono potocznie nazywane) będzie mógł powrócić najwcześniej od początku 2012 r.

Należy przy tym pamiętać, że ze zwolnienia tego nie mogą skorzystać podatnicy wykonujący czynności wymienione w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT, tj. m.in. świadczący usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, a także usługi jubilerskie, handlujący terenami budowlanymi oraz przeznaczonymi pod budowę, czy wyrobami z metali szlachetnych.

Jak już wskazaliśmy wyżej, zarówno rezygnacja ze zwolnienia jak i powrót do niego winny być zgłoszone naczelnikowi urzędu skarbowego. W przypadku rezygnacji ze zwolnienia obowiązek powiadomienia fiskusa wynika wprost z art. 113 ust. 4 ustawy o VAT: podatnicy, mogą zrezygnować ze zwolnienia pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia (podatnik rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej o rezygnacji ze zwolnienia powinien powiadomić naczelnika natomiast przed wykonaniem pierwszej czynności opodatkowanej).

Inaczej jest przy powrocie do tego zwolnienia. O poinformowaniu fiskusa w tym przypadku art. 113 ustawy o VAT nic nie mówi, a obowiązek ten wynika z art. 96 ust. 12 ustawy, który wskazuje jak powinien postępować podatnik, u którego zmianie ulegają dane zgłoszone do urzędu. Otóż jeżeli dane zawarte w zgłoszeniu rejestracyjnym ulegną zmianie, podatnik jest obowiązany zgłosić zmianę do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana.

Może się przy tym zdarzyć, że podatnik spóźni się ze złożeniem stosownych informacji. Co w takiej sytuacji? W przypadku podatnika rezygnującego ze zwolnienia zacznie ono obowiązywać od następnego miesiąca. Tutaj bowiem warunkiem koniecznym do spełnienia przy rezygnacji ze zwolnienia jest powiadomienie o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym podatnik chce się rozliczać z podatku VAT na zasadach ogólnych.

Przykładowo podatnik, który chce zrezygnować ze zwolnienia i rozliczać się z podatku VAT od miesiąca czerwca 2011 r., stosowną informację bezwzględnie musi złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego najpóźniej 31 stycznia 2011 r.

Z kolei podatnik, który z dniem 01 czerwca 2011 r. chciałby powrócić do zwolnienia podmiotowego, aktualizacji swoich danych w tym zakresie, zgodnie z art. 96 ust. 12 ustawy o VAT powinien dokonać najpóźniej 7 czerwca 2011 r.

Co jednak w sytuacji, w której o zamiarze powrotu do zwolnienia z dniem 01 czerwca 2011 r. podatnik powiadomiłby naczelnika urzędu skarbowego przykładowo 20 czerwca 2011 r.? Czy jest ono skuteczne?

Odpowiedzi na to pytanie starał się udzielić Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 11.06.2010 r. nr IPPP2/443-173/10-2/IG, w której to stwierdził on, że złożenie zgłoszenia aktualizacyjnego VAT-R po terminie stanowi jedynie spóźnione potwierdzenie wybrania zwolnienia. Przewidziany termin w przepisie art. 96 ust. 12 jest jedynie terminem na poinformowanie właściwego organu podatkowego o skorzystaniu ze zwolnienia podmiotowego i jego uchybienie nie świadczy o niemożności skorzystania z tego zwolnienia.

Tym samym nasz podatnik mimo złożenia zgłoszenia aktualizacyjnego 20 czerwca 2011 r. o powrocie do zwolnienia w podatku VAT z dniem 01 czerwca 2011 r., czyli nie dochowania ustawowego terminu, i tak ze zwolnienia tego korzysta od 01 czerwca 2011 r.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: