eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe"Sprzeczne" interpretacje podatkowe?

"Sprzeczne" interpretacje podatkowe?

2011-05-20 13:15

Interpretacje podatkowe z założenia miały pomóc podatnikom w prawidłowym interpretowaniu przepisów prawa podatkowego. Ich wydawaniem zajmują się organy podatkowe. Miały one doprowadzić do ujednolicenia stosowania przepisów prawa podatkowego w całym kraju. Wszystko jednak było w założeniach, co niekoniecznie musi zostać przeniesione do rzeczywistości….

Przeczytaj także: Zmiany w Ordynacji podatkowej: zasady wydawania interpretacji

Przypomnijmy, przed lipcem 2007 r. wydawaniem interpretacji podatkowych zajmowali się naczelnicy urzędów skarbowych właściwych dla podatników. Potem funkcję tę przejęli dyrektorzy czterech izb skarbowych: w Bydgoszczy, Katowicach, Poznaniu i Warszawie. Obecnie wydawaniem interpretacji zajmuje się także Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi.

Wszystko po to, aby ujednolicić stosowanie przepisów prawa podatkowego, czyli aby w danym stanie faktyczno-prawnym wskazana była jedna droga postępowania. Pieczę nad wydawanymi interpretacjami przez dyrektorów izb skarbowych trzyma dodatkowo Minister Finansów. Czy podstawowy cel wydawania interpretacji został zatem spełniony?

Minister właściwy do spraw finansów publicznych dąży do zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, dokonując w szczególności jego interpretacji, przy uwzględnieniu orzecznictwa sądów oraz Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (interpretacje ogólne).- art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa.

Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). - art. 14b §1 Ordynacji podatkowej.
Minister właściwy do spraw finansów publicznych w celu zapewnienia jednolitości wydawanych wiążących interpretacji i usprawnienia obsługi wnioskodawców może, w drodze rozporządzenia, upoważnić podległe organy do wydawania interpretacji indywidualnych w jego imieniu i w ustalonym zakresie określając jednocześnie właściwość rzeczową i miejscową upoważnionych organów. - art. 14b §6 Ordynacji podatkowej (z czego Minister Finansów skorzystał, uprawniając do wydawania interpretacji pięciu dyrektorów izb skarbowych).

Minister właściwy do spraw finansów publicznych może, z urzędu, zmienić wydaną interpretację ogólną lub indywidualną, jeżeli stwierdzi jej nieprawidłowość, uwzględniając w szczególności orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. - art. 14e §1 Ordynacji podatkowej.

Powyższe przepisy mają gwarantować jednakowe stosowanie przepisów prawa podatkowego w identyczny sposób w całym kraju. Czy tak jest? Niestety nie. Już na etapie interpretacji wydawanych przez naczelników urzędów skarbowych dochodziło do wydawania zupełnie różnych rozstrzygnięć w zbliżonych, a niekiedy i identycznych sprawach w zależności od tego, który organ podatkowy interpretację wydawał.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: