eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowePodróż służbowa: wyżywienie a przychód pracownika

Podróż służbowa: wyżywienie a przychód pracownika

2011-05-10 12:10

Pracodawca wysyłający pracownika w podróż służbową jest zobowiązany do ponoszenia wszelkich wydatków związanych z tą podróżą. Szczegółowe uregulowania w tym zakresie znalazły się w rozporządzeniach wykonawczych do kodeksu pracy. Poruszają one m.in. kwestię wyżywienia i diet. A jak powyższe należy rozpatrywać z punktu widzenia podatku dochodowego?

Przeczytaj także: Wyżywienie pracownika w podróży służbowej

Świadczenia dla pracownika zwolnione z podatku
Art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) wskazuje, że z podatku tego zwolnione są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika, do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.

Tymi odrębnymi przepisami, w przypadku podróży krajowych, jest rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.

Przytoczone rozporządzenie mówi w §3 m.in. że z tytułu podróży odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę pracownikowi przysługują diety, czy też inne udokumentowane wydatki określone przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb. Dieta jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży i wynosi 23 zł za dobę podróży.

Wypłacona dieta (do wysokości wskazanej w rozporządzeniu) korzysta ze zwolnienia w podatku dochodowym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 updof.

Jeżeli jednak pracownikowi zapewniono bezpłatne całodzienne wyżywienie, dieta mu nie przysługuje (§4 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia).
Tym samym pracodawca, który zapewni pracownikowi pełne wyżywienie, nie wypłaca mu diety z tytułu odbywanej podróży. Rodzi się przy tym pytanie, czy wartość tego wyżywienia stanowi opodatkowane świadczenie na rzecz pracownika?

Zdaniem autora nie. Wartość tego wyżywienia także korzysta ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 16 updof. Potwierdzają to także organy podatkowe. Przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 23 lutego 2010 r. nr IPPB1/415-934/09-5/KS wskazał, że „(…) w sytuacji kiedy Spółka sama finansuje bezpośrednio koszty całodziennego wyżywienia pracowników, a pracownikom przebywającym w podróży służbowej nie są wypłacane diety, wartość finansowanych przez pracodawcę kosztów wyżywienia nie stanowi dla pracowników przychodu podlegającego opodatkowaniu(…)”

i koszt u pracodawcy
Z drugiej strony ponoszone przez pracodawcę wydatki na wyżywienie pracownika odbywającego podróż służbową stanowią koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, o ile oczywiście podróż ta ma związek z przychodami tej działalności. Wydatki takie spełniają bowiem dyspozycję art. 22 ust. 1 updof, czyli są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów firmy. Jednocześnie nie zostały wyłączone z tych kosztów poprzez ich niewymienienie w art. 23 updof.

Powyższe także potwierdzają organy podatkowe. Przykładem jest tutaj interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 września 2010 r. nr IPPB5/423-453/10-4/JC, czy z dnia 05 marca 2010 r. nr IPPB3/423-914/09-5/KK.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: