eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweSprzedaż złomu: nowe zasady rozliczania VAT

Sprzedaż złomu: nowe zasady rozliczania VAT

2011-05-05 12:29

Począwszy od 1 kwietnia 2011 r. w sposób rewolucyjny zmieniły się zasady dotyczące opodatkowania podatkiem VAT dostaw złomu. Z racji tego, iż sposób opodatkowania sprzedaży złomu budzi ogromne wątpliwości, poniżej przedstawiamy reguły opodatkowania VAT tego typu transakcji.

Przeczytaj także: Odwrotne obciążenie a mały podatnik i metoda kasowa w VAT

W tym miejscu podkreślić należy, że znowelizowane reguły dotyczące dostaw towarów oraz nabycia złomu na terenie Polski powinny być stosowane dla transakcji, które nastąpiły po 1 kwietnia 2011 r. Jeżeli dostawa nastąpiła do 31 marca 2011 r. (włącznie z tym dniem) dostawa oraz nabycie złomu następuje na dotychczasowych zasadach, czyli VAT rozlicza sprzedawca, a obowiązek podatkowy powstaje w sposób szczególny z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż:

a) 20. dnia, licząc od dnia wysyłki złomu do jednostki, która zgodnie z umową dokonuje kwalifikacji jakości w przypadku dostawy złomu niewsadowego;
b) 30. dnia, licząc od dnia wysyłki złomu w przypadku dostawy złomu wsadowego.

W przypadku dostaw złomu dokonanych po 1 kwietnia 2011 r. podatek VAT rozlicza nabywca a nie sprzedawca (art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT). Jednakże, aby VAT rozliczał nabywca powinny zostać spełnione łącznie następujące warunki:
  • dostawa złomu jest dokonywana na rzecz innego podatnika VAT czynnego,
  • złom nie ma charakteru towaru używanego, który podlegałby zwolnieniu z VAT (towar ma charakter używany i jest zwolniony jeżeli od jego nabycia minęło 6 miesięcy, a przy nabyciu nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT).

W przypadku gdy VAT rozliczana nabywca, po stronie sprzedawcy ciążą następujące obowiązki:
  • należy wystawić fakturę VAT w terminie 7 dni, licząc od momentu dostawy złomu,
  • na fakturze nie wykazuje się danych dotyczących stawki i kwoty podatku,
  • w wystawionej fakturze zamieszczana jest adnotacja: „podatek VAT rozlicza nabywca”,
  • dostawa złomu jest wykazywana w deklaracji VAT dotyczącej okresu, w którym wystawiono fakturę VAT, ale nie później niż 7 dnia, licząc od momentu dostawy,
  • obrót z tytułu dostawy złomu należy wykazać w poz. 41 deklaracji VAT (dostawa towarów oraz świadczenie usług, dla którym podatnikiem jest nabywca).

Jeżeli sprzedaż złomu następowałaby na rzecz podmiotu, który nie jest podatnikiem VAT lub dostawa korzystałaby ze zwolnienia z opodatkowania VAT opisanych powyżej reguł nie należy stosować. W takim przypadku faktura VAT powinna zostać wystawiona według reguł obowiązujących do tej pory, czyli w przypadku sprzedaży na rzecz podmiotów, którzy nie są podatnikami należy dostawę opodatkować podatkiem VAT według stawki VAT w wysokości 23%, natomiast w przypadku dostawy zwolnionej wystawiana jest tzw. faktura ZW.

W przypadku nabycia złomu od podatnika VAT, która to dostawa nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania VAT jako dostawa towaru używanego, podatek VAT rozlicza nabywca. W związku z tym po stronie nabywcy należy stosować następującego reguły:
  • faktury wystawione przez sprzedawców złomu w zakresie dostaw, które nastąpiły po 1 kwietnia 2011 r. nie powinny zawierać podatku VAT, gdyby były opodatkowane VAT, podatek nie będzie mógł być odliczony (art. 88 ust. 3a pkt 7 ustawy o VAT) oraz nabywca będzie zobligowany do rozliczenia VAT od kwoty brutto (art. 29 ust. 18a ustawy o VAT),
  • nabycie złomu dokumentowane jest dla potrzeb podatku VAT tzw. fakturą wewnętrzną, która może być wystawiona w sposób zbiorczy dla wszystkich transakcji na koniec okresu rozliczeniowego (art. 106 ust. 7 ustawy o VAT),
  • VAT należny (według stawki w wysokości 23%) trzeba rozliczyć w deklaracji VAT w okresie, w który została wystawiona faktura przez sprzedawcę, nie później jednak niż 7 dnia, licząc od momentu dostawy,
  • VAT naliczony w wysokości podatku należnego może być rozliczony w tej samej deklaracji VAT, w której został wykazany VAT należny lub też w jednej z dwóch kolejnych, następujących po wykazaniu VAT należnego,
  • nabycie w zakresie podatku należnego jest wykazywane w poz. 41 i 42 deklaracji VAT (dostawa towarów oraz świadczenie usług, dla których podatnikiem jest nabywca), natomiast VAT naliczony odliczany jest w poz. 51 i 52 deklaracji VAT-7.

W przypadku nabycia złomu od podmiotów, które nie są podatnikami VAT lub też dostawy zwolnionej z VAT nie znajdują zastosowania powyżej opisane reguły, czyli nabywca nie rozlicza podatku należnego, ani nie wystawia faktury wewnętrznej z tytułu nabycia złomu.

oprac. : Radosław Żuk / TaxFin.pl TaxFin.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: