eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweImport towaru: zaliczka a podatki

Import towaru: zaliczka a podatki

2011-05-05 12:26

Podatnicy nabywający towary od kontrahentów z krajów trzecich na poczet tych transakcji mogą wpłacać zaliczki. Czy wpłaty takie wywołują po stronie nabywcy skutki w podatkach, zarówno dochodowym jak i VAT? Czy zaliczka taka podlega zaewidencjonowaniu w księdze podatkowej?

Przeczytaj także: Alkohol na spotkaniu biznesowym a koszty uzyskania przychodów

Zaliczka na import towarów obojętna w podatku dochodowym i księdze przychodów i rozchodów

Zarówno wpłacone jak i otrzymane zaliczki na poczet przyszłych dostaw tudzież nabyć towarów, jak tez i usług nie wywołują żadnych skutków w podatku dochodowym. Dotyczy to zarówno transakcji zawieranych w kraju, na terytorium Unii Europejskiej, jak tez z kontrahentami z krajów trzecich. Dopiero wykonanie danej umowy (czyli wykonanie usługi, otrzymanie towaru itd.) powoduje powstanie odpowiednio kosztu (przy czym w przypadku podatników prowadzących księgi rachunkowe należy jeszcze dodatkowo uwzględnić przepisy w zakresie odnoszenia w ciężar kosztów wydatków zaliczanych do kosztów bezpośrednich i pozostałych) lub przychodu podatkowego.

W związku z powyższym zaliczki takiej nie trzeba także ujmować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, jako że ewidencjonuje się w niej zdarzenia mające wpływ na wysokość podatku dochodowego. Nie oznacza to jednak, że podatnik nie może wpłaconych zaliczek w księdze ująć. Gdzie zatem je wykazać?

Celowi temu może służyć kolumna 15 lub 16 (uwagi) księgi. W objaśnieniach do podatkowej księgi przychodów i rozchodów ustawodawca wskazał, że kolumna 15 jest wolna. W kolumnie tej można wpisywać inne zaszłości gospodarcze poza wymienionymi w kolumnach 1-13. Można w niej ujmować również wydatki odnoszące się do przychodów miesiąca lub roku następnego (lat następnych). Z kolei kolumna 16 jest przeznaczona do wpisywania uwag co do treści zapisów w kolumnach 2-15. Kolumna ta może być także wykorzystywana np. do wpisywania pobranych zaliczek, obrotu opakowaniami zwrotnymi. W kolumnie tej mogą być także ewidencjonowane przychody faktycznie przez podatnika otrzymane.

Powyższe wyliczenie jest przykładowe, co za tym idzie – mogą się w tych kolumnach znaleźć także i inne zapisy, w tym m.in. dotyczące wpłaconych zaliczek na poczet przyszłych nabyć towarów. Należy jednak pamiętać, że wykazanie wpłaconej zaliczki w księdze podatkowej jest prawem, a nie obowiązkiem podatnika.

i bez podatku VAT

Co do zasady wpłacone zaliczki wiążą się po stronie sprzedawcy z wykazaniem podatku należnego (art. 19 ust. 11 ustawy o VAT), a po stronie nabywcy podatku naliczonego do odliczenia od wpłaconej zaliczki (art. 86 ust. 2 ustawy o VAT). Inaczej jest w przypadku zaliczek na poczet importu towarów. Import towarów oczywiście podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, przy czym w jego przypadku obowiązek podatkowy powstaje co do zasady z chwilą powstania długu celnego (art. 19 ust. 7 ustawy o VAT), a co za tym idzie, w momencie faktycznego sprowadzenia towaru spoza UE na terytorium Polski. Nie ma tutaj znaczenia to, czy za towar ten wcześniej zapłacono czy też dokonano wpłaty zaliczki na poczet jego importu.

Tym samym wpłacenie zaliczki na poczet importu towaru nie będzie uwzględniane przy rozliczaniu podatku VAT.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: