Skorygowana cena nabycia kredytu
2011-05-04 12:47
Efektywna stopa procentowa © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: 4 ważne zasady rachunkowości
Odpowiedź:Tak, spółka akcyjna powinna dokonać takiej wyceny. Podmiot ma obowiązek na dzień bilansowy dokonania wyceny aktywów i pasywów zgodnie z przepisami ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 ze zm.), dalej: uor. Spółki, których sprawozdanie finansowe podlega obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta zobowiązane są do dokonania wyceny zaciągniętych kredytów metodą skorygowanej ceny nabycia.
Ustawa o rachunkowości wprowadza możliwość prezentacji zobowiązań finansowych według skorygowanej ceny nabycia. Szczegółowe zasady reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z 12 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (Dz.U. nr 149, poz. 1674 ze zm.), dalej: rozporządzenie.
Rozporządzenie to określa, że skorygowana cena nabycia (zamortyzowany koszt) aktywów finansowych i zobowiązań finansowych - to cena nabycia, w jakiej składnik aktywów finansowych lub zobowiązań finansowych został po raz pierwszy wprowadzony do ksiąg rachunkowych (wartość początkowa), pomniejszona o spłaty wartości nominalnej (kapitału podstawowego), odpowiednio skorygowaną o skumulowaną kwotę zdyskontowanej różnicy między wartością początkową składnika i jego wartością w terminie wymagalności, wyliczoną za pomocą efektywnej stopy procentowej, a także pomniejszoną o odpisy aktualizujące wartość.
Przepisów rozporządzenia, z zastrzeżeniem § 2a, mogą nie stosować jednostki, których sprawozdania finansowe nie podlegają obowiązkowemu badaniu zgodnie z art. 64 ust. 1 uor, jeżeli nie wywiera to istotnie ujemnego wpływu na realizację obowiązku, o którym mowa w art. 4 ust. 1 uor.
Natomiast art. 64 uor stanowi, iż badaniu i ogłaszaniu podlegają roczne skonsolidowane sprawozdania finansowe grup kapitałowych oraz roczne sprawozdania finansowe - kontynuujących działalność:
1) banków, zakładów ubezpieczeń oraz zakładów reasekuracji;
2) jednostek działających na podstawie przepisów o obrocie papierami wartościowymi oraz przepisów o funduszach inwestycyjnych;
2a) jednostek działających na podstawie przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych;
3) spółek akcyjnych, z wyjątkiem spółek będących na dzień bilansowy w organizacji;
4) pozostałych jednostek, które w poprzedzającym roku obrotowym, za który sporządzono sprawozdania finansowe, spełniły co najmniej dwa z następujących warunków:
a) średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób,
b) suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej 2.500.000 euro,
c) przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość w walucie polskiej co najmniej 5.000.000 euro.
W związku z powyższym spółka akcyjna przy wycenie kredytu bankowego na dzień bilansowy powinna zastosować zasady określone w § 13 rozporządzenia.
Wartość zobowiązania finansowego na dzień bilansowy oblicza się jako wartość bieżącą przyszłych płatności w terminie wymagalności, zdyskontowaną na ten dzień za pomocą efektywnej stopy procentowej.
Efektywna stopa procentowa wyraża faktyczny koszt przy korzystaniu z kredytów.
oprac. : Beata Kraśniewska / Portal FK