eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweUlga prorodzinna na dzieci: uwaga na błędy!

Ulga prorodzinna na dzieci: uwaga na błędy!

2011-04-27 12:45

Przeczytaj także: Podatek liniowy: nawet zawieszona firma wyłącza preferencyjne opodatkowanie


5. Ulgę rozliczamy na dni tylko w szczególnych przypadkach…
Warto zauważyć, że w sytuacji, w której funkcja rodzica była sprawowana przez część miesiąca, po czym została przeniesiona na inną osobę np. na opiekuna prawnego, ulga przysługuje w stosunku do liczby dni, w których opiekun lub rodzic sprawował władzę rodzicielską. Za każdy dzień sprawowania pieczy nad dzieckiem podatnikowi przysługuje kwota w wysokości 1/30 kwoty miesięcznej, czyli 3,09 zł.

6. …w większości przypadków ulga ma charakter miesięczny
Inaczej jest w sytuacji, kiedy podatnik nabywa po raz pierwszy prawo do korzystania z ulgi prorodzinnej, czyli w momencie narodzin dziecka. W tym wypadku rodzicowi lub opiekunowi przysługuje prawo do odliczenia całej kwoty miesięcznej, w wysokości 92,67 zł, nawet jak dziecko urodzi się ostatniego dnia miesiąca. Te same zasady dotyczą sytuacji kiedy dziecko kończy naukę lub 18 rok życia. Rodzicowi przysługuje ulga także za ten miesiąc, w którym dziecko skończyło określony wiek lub naukę w przypadku dzieci starszych.

7. Dziecko wzięło ślub, koniec z ulgą
Odwrotnie, prawo do odliczenia ulgi prorodzinnej nie przysługuje począwszy od miesiąca kalendarzowego, w którym na podstawie orzeczenia sądu dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie (np. schronisko dla nieletnich) lub też wstąpiło w związek małżeński. Przykładowo, jeżeli dziecko wstąpiło w związek małżeński w czerwcu, rodzic odliczy ulgę za miesiące styczeń-maj.

8. Ulgi nie odliczysz jeśli dziecko prowadzi działalność opodatkowaną liniowo
Odliczenie ulgi jest niemożliwe jeśli dzieci uzyskują dochód z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, ryczałtem ewidencjonowanym lub kartą podatkową. Wyjątek stanowi ryczałtowo opodatkowany najem lokali. Oznacza to, że niektóre przychody dziecko uzyskiwać może bez ograniczeń, niektóre z ograniczeniami i są też takie, które wyłączają w ogóle prawo do ulgi.

9. Dodatkowych dokumentów nie dołączaj do zeznania
Należy pamiętać, że na wezwanie organu podatkowego, podatnik jest zobowiązany przedstawić dokumenty niezbędne do ustalenia prawa do skorzystania z ulgi prorodzinnej. Są to w szczególności:
  • odpis aktu urodzenia dziecka;
  • zaświadczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka;
  • odpis orzeczenia sądu o ustaleniu rodziny zastępczej lub umowę zawartą między rodziną zastępczą a starostą;
  • zaświadczenie o uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły.

Oznacza to, że w momencie składania zeznania podatkowego podatnik nie załącza żadnych dodatkowych dokumentów, jednak musi być przygotowany na ewentualne przekazanie ich organowi podatkowemu, ale na wyraźne żądanie.

W tym miejscu warto zauważyć, że takie dokumenty warto zgromadzić od razu w monecie sporządzania zeznania podatkowego, szczególnie dotyczy to zaświadczeń o uczęszczaniu dziecka do szkoły. Jeśli urząd skarbowy będzie chciał skontrolować podatnika po kilku latach może się okazać, że szkoła, do której uczęszczało dziecko jest już zamknięta, bo np. zbankrutowała. Trudno będzie wtedy uzyskać takie zaświadczenie.


Joanna Szlęzak-Matusewicz, Elżbieta Węcławik

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: