Okulary korekcyjne jako przychód pracownika?
2011-04-27 12:43
Przeczytaj także: Okulary korekcyjne dla pracownika niekiedy z podatkiem
Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym na stanowiskach z monitorami ekranowymi profilaktyczną opiekę zdrowotną, w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa wyżej, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.
Tak stanowi §8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.
Powyższy obowiązek pracodawca musi dopełnić w stosunku do pracowników (czyli osób zatrudnionych przez pracodawcę, w tym także praktykantów i stażystów) użytkujących w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.
Zaopatrzenie pracownika w okulary jest świadczeniem poniesionym na jego rzecz przez pracodawcę. Wszelkiego typu świadczenia co do zasady podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Tak jest i w tym przypadku. Jednakże w art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca przewidział pewne zwolnienie, które ma zastosowanie w przedmiotowej kwestii. Otóż przepis ten mówi, że wolne są od podatku dochodowego świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.
Zaopatrzenie pracownika pracującego przy monitorze ekranowym w okulary wynika z przepisów prawa w zakresie BHP. Co za tym idzie, świadczenie to zostało zwolnione z podatku dochodowego.
Warto jednak zadbać o to, aby pracownik otrzymał okulary korekcyjne w sposób wyżej opisany. W pierwszej kolejności powinny zatem mieć miejsce badania profilaktyczne, z których będzie wynikać, że zalecane jest stosowanie takich okularów. Następnie należy zadbać o to, aby to pracodawca bezpośrednio poniósł ciężar nabycia tych okularów, czyli faktura zakupu winna być wystawiona na niego (jako że jest on obowiązany zapewnić okulary korekcyjne).
Pracownik musi ponadto spędzać przed monitorem co najmniej połowę dnia pracy.
Powyższe jest niezwykle istotne. Inny sposób postępowania może zostać zanegowany przez organy podatkowe, czego potwierdzeniem jest m.in. interpretacja indywidualna Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2010 r., nr DD3/033/179/CRS/10/PK-1244 zmieniająca z urzędu interpretację z dnia 1 lipca 2009 r. Nr IPPB2/415-274/09-4/JB wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie. W interpretacji tej czytamy, że „(… ) fakt zobowiązania pracodawcy na mocy powołanego przepisu do zapewnienia okularów korekcyjnych oznacza, że w tym przypadku wolna od podatku dochodowego jest wyłącznie wartość świadczenia rzeczowego jakie pracownik otrzyma od swojego zakładu pracy, a nie ekwiwalent pieniężny za to świadczenie. Stąd też zwolnieniem tym nie jest objęta kwota, jaką zakład pracy wypłaca pracownikowi tytułem zwrotu kosztów zakupu okularów korekcyjnych na podstawie faktury wystawionej na pracownika.
W konsekwencji, w sytuacji zwrotu pracownikowi poniesionych przez niego kosztów zakupu okularów korekcyjnych pracodawca jest zobowiązany doliczyć kwotę tego zwrotu do przychodów ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy, oraz obliczyć, pobrać i wpłacić zaliczkę na podatek dochodowy (…)”
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl