Darowizny i sponsoring a podatek dochodowy
2011-04-22 13:25
Przeczytaj także: Podatek CIT: odliczanie darowizn przez spółki
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 u.p.d.o.p., podstawę opodatkowania stanowi dochód po odliczeniu m.in. darowizn przekazanych na cele określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (dalej: u.d.p.p.w.), organizacjom, o którym mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, lub równoważnym organizacjom, określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego, obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele - łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10 % dochodu.Powyższe oznacza, że o możliwości dokonania odliczenia decydują dwa warunki:
- darowizna musi być przekazana na cel wskazany w art. 4 u.d.p.p.w.
- powinna zostać dokonana na rzecz określonego podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy
W odniesieniu do pierwszego z nich należy zauważyć, iż zgodnie ze wskazanymi przepisami, powyższe podmioty to organizacje niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu ustawy o finansach publicznych oraz niedziałające w celu osiągnięcia zysku osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, w tym fundacje i stowarzyszenia.
Ponadto, do kręgu podmiotów obdarowanych mogą być także zaliczone:
- osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego;
- stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego;
- spółdzielnie socjalne;
- spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. Nr 127, poz. 857 i Nr 151, poz. 1014), które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich członków, udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.
Darowiznę od której dokona się odliczenia można zatem przekazać nie tylko na rzecz podmiotów wpisanych do KRS jako organizacja pożytku publicznego, lecz także na rzecz innych organizacji, o ile cel będzie właściwy. Przepis odnosi się bowiem do szerokiego kręgu podmiotów.
W odniesieniu do celu na jaki ma być przeznaczona darowizna, art. 4 u.d.p.p.w. wskazuje wykonywanie działań w zakresie m.in.
- podtrzymania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości, oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej
- wspomagania rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych
- nauki, edukacji, oświaty i wychowania
- kultury, sztuki, ochrony dóbr i tradycji
- upowszechniania kultury fizycznej i sportu
- obronności państwa i działalności sił zbrojnych RP
- działań na rzecz aktywizacji osób bezrobotnych