eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweSamochód ciężarowy na osobowy: zmiana a VAT

Samochód ciężarowy na osobowy: zmiana a VAT

2011-04-21 13:25

Przeczytaj także: Samochód ciężarowy na osobowy: skutki w VAT


Zaznaczamy, że omawianej korekty będzie trzeba dokonać "wstecz", tj. w rozliczeniu za okres, w którym dokonano odliczenia VAT za zakup pojazdu (a nie jak w stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2010 r. - w rozliczeniu za okres, w którym dokonano zmian w pojeździe).

Co również istotne, po dokonaniu zmian konstrukcyjnych w pojeździe, podatnik utraci prawo do odliczania VAT od zakupu paliwa do napędu tego pojazdu.

Zmiany konstrukcyjne w innych pojazdach a obowiązek korekty VAT
Może zdarzyć się tak, że podatnik dokonuje zmiany w pojeździe, dla którego nie przeprowadzono dodatkowych badań technicznych. Sytuacja taka może wystąpić np. przy demontażu kratki w samochodzie (co wiąże się ze zmianą wydanego uprzednio świadectwa homologacji) i przekwalifikowaniu samochodu na samochód osobowy.

W tym przypadku żadne przepisy nie nakazują korygowania podatku odliczonego przy zakupie pojazdu. Ustalenia, czy podatnik miał prawo do odliczenia VAT, dokonuje się bowiem jedynie w momencie nabycia pojazdu i żadne "przeróbki" na to prawo nie wpływają. Ponadto, gdyby ustawodawca chciał, aby również w tym przypadku zachodziła konieczność dokonania korekty, dokonałby stosownego zapisu w ustawie, tak jak to uczynił w stosunku do pojazdów, dla których przeprowadzono dodatkowe badanie techniczne. I choć różnicowanie tych dwóch sytuacji wydaje się niezasadne, to jednak trudno wywodzić negatywne skutki podatkowe dla określonej czynności, skoro nie wynikają one z żadnego przepisu.

Powyższe stanowisko potwierdził Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie w postanowieniu z 22 grudnia 2005 r., nr D-6/443-61/05:
"(...) Jeżeli Strona dokona zmiany rodzaju przedmiotowych samochodów na osobowe, to przekwalifikowanie takie nie będzie wywoływało skutków odnośnie minionych okresów rozliczeniowych. Skoro Spółka dysponuje stosownymi dokumentami, które w momencie zakupu uprawniały do odliczenia podatku naliczonego, a ponadto występował związek pomiędzy tym zakupem, a sprzedażą opodatkowaną, to prawidłowo skorzystano z przysługującego prawa do odliczenia podatku naliczonego. Natomiast późniejsze zmiany rodzaju pojazdu nie wpływają na rozliczenie podatku. Zmiana przeznaczenia tego pojazdu nie może mieć wpływu na prawa nabyte i w związku z tym nie ma powodów do korekty podatku naliczonego (podkreśl. red.). (...)"

Podobne wnioski można wysnuć również z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 16 grudnia 2010 r., nr IPPP1-443-951/10-6/IGo, w której również uznano, że po zmianie konstrukcyjnej pojazdu nie ma obowiązku korekty dotychczasowego rozliczenia VAT. Z tym, że w tym przypadku chodziło o konieczność skorygowania VAT odliczonego w całości od rat leasingowych:
"(...) zmiana konstrukcyjna pojazdu (...) pozostaje bez wpływu na nabyte uprzednio prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z rat leasingowych pojazdu. Dlatego podatnik nie będzie zobowiązany do korekty już odliczonego podatku naliczonego, tj. do momentu demontażu kratki i utraty przez pojazd statusu samochodu ciężarowego (...)."

Dyrektor Izby Skarbowej zaznaczył również, że po zmianie konstrukcyjnej pojazdu podatnik może odliczać jedynie 60% kwoty podatku od rat leasingowych, nie więcej jednak niż 6.000 zł w całym okresie użytkowania samochodu. Nie będzie mógł również odliczać VAT od zakupu paliwa do napędu ww. pojazdu.

Zaznaczamy, że wprawdzie art. 91 ustawy o VAT odnosi się do konieczności sporządzenia korekty w przypadku zmiany przeznaczenia towaru, lecz przepisy te nie będą miały tu zastosowania. Dotyczą one bowiem sytuacji, gdy towar (np. samochód) wykorzystywany jest np. w działalności opodatkowanej, a następnie - w wyniku zmiany przeznaczenia - jest wykorzystywany do działalności zwolnionej lub mieszanej (opodatkowanej i zwolnionej z VAT). W omawianej sytuacji - jak zakładamy - po zmianach konstrukcyjnych samochód nadal będzie wykorzystywany jedynie w działalności opodatkowanej, stąd też nie nastąpi zmiana przeznaczenia, o której mowa w art. 91 ustawy o VAT i przepisy te nie będą miały tu zastosowania.


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: