Gdzie złożyć wniosek o interpretacje podatkowe?
2011-04-13 13:23
Właściwość Dyrektorów Izb Skarbowych po 1 kwietnia 2011 r. © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Zmiany w Ordynacji podatkowej: zasady wydawania interpretacji
Gdzie po interpretację?Aby uzyskać interpretację co do zakresu i sposobu stosowania przepisów podatkowych, należy złożyć w tej sprawie wniosek do właściwego organu podatkowego. Dotychczas upoważnienie do wydawania indywidualnych interpretacji miały izby skarbowe w: Bydgoszczy, Katowicach, Poznaniu i Warszawie. Począwszy od 1 kwietnia br. przybył jeszcze jeden ośrodek - w Łodzi. Jest to konsekwencją zmiany rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2011 r. nr 58, poz. 298).
Właściwość miejscową organów upoważnionych do wydawania interpretacji indywidualnych ustala się na postawie § 3 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego. Mianowicie:
- dla osób fizycznych - według miejsca zamieszkania,
- dla osób prawnych - według adresu siedziby wynikającej z właściwego rejestru lub ze statutu albo umowy, jeżeli adres siedziby nie został ujawniony we właściwym rejestrze,
- dla jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej - według adresu siedziby wynikającej z właściwego rejestru lub innych dokumentów ewidencyjnych,
- dla podatkowych grup kapitałowych - według adresu siedziby spółki reprezentującej taką grupę, wskazanej w umowie o jej utworzeniu.
Właściwość poszczególnych Dyrektorów Izb Skarbowych przedstawiono w tabeli.
Trzeba pamiętać, że wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego wysyła się na adres Biura Krajowej Informacji Podatkowej, podległego danej izbie skarbowej. To one w praktyce przygotowują odpowiedzi na zadawane pytania.
Należy zwrócić uwagę, że zmiany przepisów o właściwości miejscowej nie wpływają na to, kto udzieli odpowiedzi na wnioski podatników z województwa świętokrzyskiego, na które Izba Skarbowa w Katowicach nie udzieliła odpowiedzi do dnia 1 kwietnia br. Jak bowiem wynika z § 10 powołanego rozporządzenia Ministra Finansów, o właściwości decyduje moment złożenia wniosku. Oznacza to, że nie zostaną one przekazane do Izby Skarbowej w Łodzi, ponieważ zajmie się nimi organ, do którego wnioski wpłynęły.
Elementy wniosku
Występując o interpretację przepisów podatkowych można skorzystać z gotowego formularza, oznaczonego symbolem ORD-IN. Jeżeli opis sprawy jest obszerny i na tym druku zabraknie miejsca na jego przedstawienie, należy skorzystać z załącznika ORD-IN/A.
Użycie gotowego druku nie jest jednak obligatoryjne. Wniosek można napisać samodzielnie. Trzeba tylko pamiętać, że musi on zawierać określone elementy. Należy wyczerpująco opisać stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe, na tle którego pojawiły się wątpliwości natury prawnopodatkowej. Przedstawiając stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe nie wolno zapomnieć o przedstawieniu własnego stanowiska w sprawie oraz o jego ocenie. Następnie należy sformułować pytanie, na które chce się uzyskać odpowiedź. Ostatnim elementem wniosku, w przypadku gdy sprawa dotyczy stanu faktycznego, a podatnik nie korzysta z gotowego wzoru wniosku, jest oświadczenie, że elementy objęte wnioskiem w dniu jego złożenia nie są przedmiotem zainteresowania fiskusa. Chodzi o to, aby nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie kontrolne organu kontroli skarbowej oraz w tym zakresie sprawa nie została już rozstrzygnięta w decyzji lub postanowieniu.
oprac. : Małgorzata Smolnik / Gazeta Podatkowa