Faktura VAT dla osoby prywatnej: numer NIP
2011-04-07 13:33
Przeczytaj także: Oszustwa podatkowe nie pozbawiają prawa do korygowania VAT
Informacje, jakie winny się znaleźć na wystawianych fakturach VAT, zostały określone w stosownym rozporządzeniu Ministra Finansów. Dodajmy w tym miejscu, że z dniem 01 kwietnia 2011 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, które zastąpiło to z dnia 28 listopada 2008 r.Sam obowiązek wystawiania faktur wynika natomiast z ustawy o podatku od towarów i usług. Art. 106 ust. 1 tejże ustawy mówi, że czynni podatnicy VAT są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.
Obowiązku tego podatnicy VAT nie mają jednak w stosunku do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób dokument taki należy wystawić (art. 106 ust. 4 ustawy o VAT). Wyłączenia z obowiązku wystawiania faktur, o którym mowa wyżej, nie stosuje się ponadto także do sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu, które w każdym przypadku muszą być potwierdzone fakturą (art. 106 ust. 5 ustawy o VAT).
Jak już wskazano wyżej dane, jakie winny znaleźć się na fakturze, zostały wymienione w rozporządzeniu Ministra Finansów m.in. w sprawie wystawania faktur, a dokładniej w jego §5. Ust. 1 tego przepisu mówi, że faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży, w zakresie identyfikacji sprzedawcy i nabywcy, powinna zawierać co najmniej:
- imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
- numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy
Tym samym podstawowym elementem wystawianych faktur jest Numer Identyfikacji Podatkowej i to zarówno sprzedawcy jak i nabywcy. I tutaj ustawodawca przewidział jednak wyjątki, które dotyczą m.in. osób prywatnych. Otóż §7 ust. 1 pkt 1 przytoczonego wyżej rozporządzenia mówi, że faktury wystawiane na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych mogą nie zawierać danych dotyczących nabywcy, określonych w § 5 ust. 1 pkt 2, czyli właśnie numeru NIP. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby informacja taka na fakturze się znalazła. Jest ona bowiem dozwolona, przy czym w tych przypadkach nieobowiązkowa.
Dodajmy w tym miejscu także, że to nie jedyna sytuacja, w której faktury nie muszą zawierać NIP nabywcy. Jak bowiem czytamy w §7 ust. 2 rozporządzenia, faktury wystawiane:
1) nabywcom eksportowanych towarów,
2) uprawnionym przedstawicielstwom dyplomatycznym i urzędom konsularnym oraz członkom personelu tych przedstawicielstw i urzędów, a także innym osobom zrównanym z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych,
3) nabywcom, na których rzecz dokonywana jest sprzedaż: energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy
- mogą nie zawierać danych określonych w § 5 ust. 1 pkt 2, dotyczących nabywcy.
![Obowiązkowy KSeF dopiero za rok, ale już teraz warto go testować [© red150770 - Fotolia.com] Obowiązkowy KSeF dopiero za rok, ale już teraz warto go testować](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/KSeF/Obowiazkowy-KSeF-dopiero-za-rok-ale-juz-teraz-warto-go-testowac-253542-150x100crop.jpg)
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl