Wykaż ryczałt na jazdy lokalne w PIT-11
2011-03-28 13:47
Przeczytaj także: Ryczałt samochodowy w 2012 r.: będą zmiany?
Pytanie: Gdzie w informacji PIT-11 umieścić przychód z tytułu ryczałtu na jazdy lokalne, jaki otrzymuje pracownik - w przychodach z innych źródeł, czy w przychodach ze stosunku służbowego, stosunku pracy?Odpowiedź: Wypłacony pracownikowi ryczałt na jazdy lokalne stanowi dla niego przychód ze stosunku pracy, który należy wykazać w informacji PIT-11 w poz. 36.
Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Przychód ze stosunku pracy stanowią więc wszelkie świadczenia - pieniężne lub wartość świadczeń w naturze, jakie otrzymuje pracownik z tytułu łączącego go z pracodawca stosunku pracy.
W konsekwencji świadczenie pieniężne w postaci ryczałtu z tytułu używania przez pracownika jego prywatnego samochodu do celów służbowych w jazdach lokalnych mieści się w pojęciu przychodów ze stosunku pracy. Potwierdzenie takiego stanowiska można znaleźć w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 19 czerwca 2008 r. (sygn. ITPB2/415-468/08/MK).
Przychód z tego tytułu należy zatem doliczyć do pozostałych przychodów osiągniętych przez pracownika ze stosunku pracy i wykazać w poz. 36 informacji PIT-11.
Podstawa prawna:
- art. 12 ust. 1, art. 42 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307).
Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.
oprac. : Rafał Styczyński / Portal Kadrowy