Koszty pracownicze a podatkowe
2011-03-31 12:10
Przeczytaj także: Ryczałt na jazdy lokalne dla pracownika w koszty firmy
Należy zauważyć, że koszt ponoszony przez Spółkę w związku z uczestnictwem jej współpracowników w Programie nie jest związany z konkretnym źródłem przychodu, lecz z działalnością Spółki w ogólności. Ponoszeniu kosztów Programu Spółka zawdzięcza przychody z zaangażowania środków, to jest w tym przypadku współpracowników objętych Programem, polegające na możliwości takiego zorganizowania firmy przy pomocy kompetentnych współpracowników, aby maksymalizować przychody ze sprzedaży oraz ograniczyć jej koszty w rozumieniu przepisów UPDOP. Biorąc pod uwagę oczekiwane przez Spółkę korzyści z udziału i współfinansowania Programu Spółka szacuje, że w sposób znaczny przekroczą one koszty, jakimi Spółka jest obciążana. W świetle powyższego, w ocenie Spółki istnieje wyraźny związek pomiędzy wydatkami ponoszonymi przez Spółkę w związku z współfinansowaniem Programu a rzeczywistymi lub zakładanymi przychodami Spółki (również podatkowymi), a przynajmniej z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródeł takich przychodów. W rezultacie, Spółka jest zdania, że ponoszone przez nią wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe (…)”.
Podstawa prawna:
- art. 15 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).
CZY KOSZTY PODRÓŻY SŁUŻBOWEJ SPÓŁKA MOŻE ZALICZYĆ DO KOSZTÓW UZYSKANIA PRZYCHODU, JEŻELI PRACOWNIK ROZLICZYŁ DELEGACJĘ DWA MIESIĄCE PO POWROCIE Z WYJAZDU SŁUŻBOWEGO?
Koszty delegacji stanowią koszt, pomimo iż rozliczenie nastąpiło dwa miesiące po powrocie z wyjazdu służbowego.
Aby wydatek poniesiony przez podatnika mógł stanowić koszt uzyskania przychodów, muszą zaistnieć łącznie następujące przesłanki:
- został poniesiony przez podatnika,
- jest definitywny, a więc bezzwrotny,
- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
- poniesiony został w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
- został właściwie udokumentowany,
- nie jest kosztem wymienionym w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zgodnie z § 3 tego artykułu, warunki wypłacania tych należności pracownikowi zatrudnionemu u innego pracodawcy niż państwowa lub samorządowa jednostka sfery budżetowej określa się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagradzania albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu wynagradzania.
W odniesieniu do wydatków związanych z wyjazdami służbowymi pracowników wskazać należy, iż na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w katalogu przepisu art. 16 ust. 1 tej ustawy, nie zawarto zakazu ani jakiegokolwiek ograniczenia co do możliwości zaliczenia tego rodzaju wydatków do kosztów uzyskania przychodów. W konsekwencji, niezależnie od tego, czy wypłacane pracownikom środki pieniężne będą elementem wynagrodzenia, czy też na podstawie odrębnych przepisów, zgodnie z przepisami prawa pracy – dietą lub inną należnością, mogą stanowić u pracodawcy koszt uzyskania przychodów, jeśli spełniają dyspozycję art. 15 ust. 1 ww. ustawy.
![Jubileusz firmy a podatek dochodowy [© anna - Fotolia.com] Jubileusz firmy a podatek dochodowy](https://s3.egospodarka.pl/grafika/koszty-podatkowe/Jubileusz-firmy-a-podatek-dochodowy-skVsXY.jpg)
oprac. : Difin S.A.